Od dnia 2 stycznia 2024 roku kontynuje się usługi stacjonarne w Punkcie Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Sierakowicach 83-340, na Dworcu kolejowym przy ul. Piwnej 23. Punkt umiejscowiony jest na pierwszym piętrze (dla osób mających trudności w poruszaniu się dostępna jest winda).
Punkt jest otwarty w godzinach:
poniedziałek, środa 13.00 – 17.00
wtorek, czwartek i piątek 8.00 – 12.00
Punkt prowadzi organizacja pozarządowa – Zaborskie Towarzystwo Naukowe, w punkcie można skorzystać z nieodpłatnej mediacji po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania na tę formę pomocy pod nr tel. 536 006 810.
Porad prawnych w punkcie udziela Adwokat.
Sposób rejestracji na wizytę w punkcie
Na wizytę można zarejestrować się jedynie:
1) pod numerem telefonu 536 006 810 w dniach:
Pon, środa, czw. 7.30 -15.30
Wtorek 7.30 -16.00
Piątek 7.30 -15.00 lub
2) poprzez internetowy system rejestracji
Nie można już rejestrować się bezpośrednio w punktach.
Komu przysługuje ?
Porada przysługuje osobie, która nie jest wstanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Z porady mogą skorzystać również przedsiębiorcy tj. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych osób.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
➢ poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach, również w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym
➢ wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego
➢ sporządzenie projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym
➢ sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową
➢ nieodpłatną mediację
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
➢ działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji (w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego)
➢ nieodpłatną mediację
DODATKOWO POWIAT KARTUSKI UDOSTĘPNIA WYKAZ JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA DOSTĘPNEGO DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU KARTUSKIEGO M.IN. W ZAKRESIE PSYCHOTERAPII, PORADNICTWA KONSUMENCKIEGO.