Rekultywacja i renaturyzacja zbiornika wodnego w Paczewie wraz z uporządkowaniem wód deszczowych.
Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, 4.1. Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem realizacji operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności.
Wartość całkowita: 284 380,00 zł
wartość dofinansowana: 193 100,14 zł
Termin realizacji: styczeń 2014 r. – grudzień 2014 r.
Przedmiotem inwestycji była rekultywacja i renaturyzacja zbiornika wodnego w Paczewie wraz z uporządkowaniem wód deszczowych. Teren opracowania obejmował swoim zakresem zagospodarowanie działek nr 58/5; 61/1, 61/2, 62/1, 131, 79 we wsi Paczewo.
Zakres robót budowlanych, które składają się na przedmiotową inwestycję obejmował:
a) Rekultywację i renaturyzację zbiornika wodnego - w zakresie prac wykonano:
- Uporządkowanie terenu wokół zbiornika, które objęło: wykoszenie skarp i terenu przyległego do zbiornika, wygrabienie wykoszonych porostów, karczowanie starych drzew i pni wraz z uprzątnięciem pni, karpiny i gałęzi, karczowanie krzaków wraz z ich uprzątnięciem, zebranie zalegających śmieci wokół zbiornika.
- Odmulenie dna i skarp zbiornika, obejmujące: odpompowanie wody ze zbiornika przed rozpoczęciem robót ziemnych, wybranie szlamu z dna zbiornika, uformowanie skarp zbiornika o odpowiednim nachyleniu, wywóz szlamu po odsączeniu poza obszar objęty pracami.,
- Remont umocnień stopy skarpy i skarp zbiornika, w tym: rozebranie istniejących umocnień, umocnienie stopy skarpy podwójną kiszką faszynową, umocnienie skarp matą antyerozyjną na geowłókninie i podsypce piaskowej oraz kamieniami ozdobnymi, umocnienie skarp darniną na płask, budowa schodów, konserwacja urządzeń przelewowych i rowów odbierających nadmiar wód ze zbiornika.
Zbiornik po wykonaniu gruntownej konserwacji charakteryzuje się następującymi parametrami:
- powierzchnia zwierciadła wody – 2000 m2,
- głębokość zbiornika – 1,50 m,
- kształt zbiornika na wysokości zwierciadła wody – nieregularny o wymiarach, długość około 60 mb, średnia szerokość 33,30 mb.
- nachylenie skarp zbiornika: 1:2.
b) Budowę kanalizacji deszczowej. Wybudowano kanalizację deszczową z rur PCV litych o podwyższonej. wytrzymałości SDR34 o średnicy zewnętrznej Ø 400 x 11,7 łączonych na kielichy z uszczelką gumową o długości 51,4 metrów.