Karta Dużej Rodziny przysługuje:
- rodzicom, w tym także rodzinie zastępczej lub osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka
- małżonkom rodzica
- dziecku, w tym także dziecku, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą
- osobie która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, która przebywa w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia zgodnie z art.37 ust.2 ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej
UWAGA!
Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończenia 18. roku życia;
- w wieku do ukończenia 25. roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej
- bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności
K R Y T E R I U M D O C H O D O W E
Prawo do korzystania z programu przysługuje niezależnie od dochodu.
J A K S I Ę U B I E G A Ć
Wniosek o przyznanie karty dużej rodziny składa się w Urzędzie Gminy Sierakowice, ul. Lęborska 30, pok. 320 (II piętro) w formie papierowej lub elektronicznej.
Do wniosku należy dołączyć:
- w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość,
- w przypadku dzieci wieku do 18 lat - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość
- w przypadku dzieci wieku powyżej 18 lat - dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie/oświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce.
- w przypadku dzieci o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności - orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
- w przypadku osoby, która osiągnęła pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej oraz przebywa w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, za zgodą odpowiednio rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia zgodnie z art.37 ust.2 ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej - zaświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
WAŻNE:
Przyznanie karty nie wymaga wydania decyzji administracyjnej oraz nie przeprowadza się rodzinnego wywiadu środowiskowego. Decyzja administracyjna wydawana jest natomiast w przypadku odmowy wydania karty.
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na uprawnienia do korzystania z karty, członek rodziny obowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia o tym organu.
Wydanie karty jest bezpłatne. Wydanie duplikatu karty podlega opłacie w wysokości 10,12 zł.
Wraz ze zmianą ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny, z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy dotyczące możliwości przyznawania członkom rodzin wielodzietnych elektronicznej Karty Dużej Rodziny.
Elektroniczna Karta ma formę aplikacji na smartfony. Podstawy jej przyznania są takie same jak zasady ubiegania się o kartę tradycyjną (plastikową). Istnieje możliwość posiadania obydwu form Karty Dużej Rodziny.
W przypadku osób, które do dnia 31 grudnia 2017 r. złożyły wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny, jak również gdy do dnia 31 grudnia 2019 r. złożyły wniosek o przyznanie dodatkowej formy Karty (w postaci elektronicznej) przyznanie Karty elektronicznej było bezpłatne. Po upływie tego terminu, jak i w sytuacji gdy osoba ubiega się o wydanie Karty Dużej Rodziny po 1 stycznia 2018 r. tylko w jednej formie, a następnie po jej przyznaniu złoży wniosek o dodatkową formę Karty (elektroniczną), do wniosku musi załączyć dowód wniesienia opłaty za dodatkową formę Karty w kwocie 9,21 zł.
W przypadku wnioskowania o Kartę w formie elektronicznej dla każdego członka rodziny konieczne będzie wypłenienie załącznika ZKDR-04. W załączniku tym podaje się numer telefonu komórkowego (musi to być telefon zarejestrowany w Polsce) oraz adres poczty elektronicznej. Na numer telefonu podany w tym załączniku wysłana zostanie wiadomość SMS z hasłem jednorazowym do aplikacji mKDR umożliwiającej korzystanie z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej, a na adres e-mail – numer Karty tego członka rodziny (który będzie jednocześnie loginem do aplikacji mKDR) oraz link do sklepu, z którego będzie można pobrać aplikację – Google Play dla urządzeń działających w systemie Android lub App Store dla urządzeń działających w systemie IOS. Jeżeli wnioskodawca wnioskuje o Kartę Dużej Rodziny w formie elektronicznej dla członka rodziny, który nie posiada telefonu oraz adresu poczty elektronicznej, może podać numer telefonu i adres e-mail innego członka rodziny (np. rodzica).
Więcej informacji na ten temat mogą Państwo uzyskać pod nr tel. 681-95-59 oraz 681-95-63 lub w Urzędzie Gminy Sierakowice ul. Lęborska 30; 83-340 Sierakowice pok. 317 oraz 320.
O D K I E D Y I N A J A K I C Z A S
Rodzic, który nabył uprawnienie do Karty, nie traci tych uprawnień mimo wystąpienia zmian mających wpływ na wydanie karty, chyba że sąd odebrał mu władzę rodzicielską.
Małżonka rodzica, który nabył uprawnienie do Karty, nie traci tych uprawnień mimo wystąpienia zmian mających wpływ na wydanie karty, chyba że rodzic utracił prawo do karty lub małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód lub unieważnione.
Dziecko, które nabyło uprawnia do karty, pomimo zmniejszenia liczby dzieci wchodzących w skład rodziny wielodzietnej, nie traci tych uprawnień do czasu osiągnięcia pełnoletniości, a jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej odpowiedni do końca roku szkolnego lub akademickiego, nie później niż do ukończenia 25 roku życia.
Wniosek dla wnioskodawcy znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Sierakowice.