Prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym wymaga uzyskania zezwolenia. Przez wyżej wymieniony regularny przewóz w krajowym transporcie drogowym należy rozumieć publiczny przewóz osób i ich bagażu w określonych odstępach czasu i określonymi trasami. Przewóz odbywa się autobusami zarejestrowanymi w kraju, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży, a także droga przejazdu, znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunkiem ubiegania się o wyżej wymienione zezwolenie jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (kopię tego zezwolenia należy załączyć do wniosku).
Opłaty:
Za wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozu osób w krajowym transporcie drogowym pobiera się opłaty:
Wysokość opłat za wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym zależy od okresu ważności tegoż zezwolenia, a także od obszaru, na którym będą wykonywane przewozy regularne. Stawki opłat za wydanie zezwolenia na wykonywanie regularnego krajowego przewozu osób wymienione są poniżej.
Wysokość opłat za przewóz regularny osób na obszarze gminy:
Okres ważności zezwolenia do 1 roku – 100 PLN,
Okres ważności zezwolenia do 2 lat – 150 PLN,
Okres ważności zezwolenia do 3 lat – 200 PLN,
Okres ważności zezwolenia do 4 lat – 250 PLN,
Okres ważności zezwolenia do 5 lat – 300 PLN.
Za wydanie wypisu z zezwolenia dla każdego pojazdu zgłoszonego we wniosku o udzielenie zezwolenia, pobiera się opłatę w wysokości 1% opłaty jak za wydanie zezwolenia.
Opłaty za wydanie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym oraz opłaty za wydanie wypisów z tego zezwolenia należy wnieść przed ich odbiorem. Opłaty pobiera organ, który wydaje zezwolenie i wypisy z zezwolenia.
Wymagane dokumenty:
Przewozy regularne:
1) proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej, podaną w kilometrach, i odległości między przystankami, kursy oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy;
2) schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami;
3) potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków, dokonanego z ich właścicielami lub zarządzającymi;
4) zobowiązanie do zamieszczania informacji o godzinach odjazdów na tabliczkach przystankowych na przystankach;
5) cennik;
6) wykaz pojazdów, z określeniem ich liczby oraz liczby miejsc, którymi wnioskodawca zamierza wykonywać przewozy.
7) dowód wpłaty za wydanie zezwolenia.
Przewozy regularne specjalne:
1) informacja określającą grupę osób, która będzie uprawniona do korzystania z przewozu;
2) proponowany rozkład jazdy uwzględniający przystanki, godziny odjazdów i przyjazdów środków transportowych, długość linii komunikacyjnej, podaną w kilometrach, i odległości między przystankami oraz liczbę pojazdów niezbędnych do wykonywania codziennych przewozów, zgodnie z rozkładem jazdy;
3) schemat połączeń komunikacyjnych z zaznaczoną linią komunikacyjną i przystankami;
4) potwierdzenie uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków innych niż zlokalizowanych przy drogach publicznych, ustalone z ich właścicielami lub zarządzającymi.
5) dowód wpłaty za wydanie zezwolenia.
We wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów w krajowym transporcie drogowym przedsiębiorca powinien zamieścić informację, jaką liczbę wypisów z przedmiotowych zezwoleń chce otrzymać. Liczba ta nie powinna być mniejsza, niż liczba pojazdów, którymi zamierza wykonywać przewozy. Wynika to z faktu, iż zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym, podczas wykonywania przewozu kierowca pojazdu samochodowego obowiązany jest mieć przy sobie i okazywać, na żądanie uprawnionego organu kontroli, zezwolenie lub wypis z zezwolenia.
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Na podstawie art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego sprawę załatwia się bez zbędnej zwłoki. Gdy sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego - nie później niż w ciągu miesiąca a sprawa szczególnie skomplikowana - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.