W przypadku dóbr kultury niematerialnej szczególnie ważnym wyznacznikiem tożsamości narodowej, czy etnicznej jest kultura ze wszystkimi jej składnikami. W przypadku Gminy Sierakowice jak i całych Kaszub szczególną rolę odgrywa język – jedyny język regionalny w Polsce. Dzięki wielu wybitnym twórcom kaszubskim, rozwój i znaczenie języka idzie teraz we właściwym kierunku, jest rozwijane i kultywowane. Obok języka polskiego, język kaszubski jest jedynym językiem „regionalnym” uznanym prawnie w naszym kraju. Obszar Gminy Sierakowice charakteryzuje się w tym zakresie najwyższym na terenie Kaszub odsetkiem ludności która posługuje się językiem kaszubskim.
Poza językiem ważnymi elementami tradycji i kultury kaszubskiej kultywowanymi na terenie Gminy Sierakowice są:
- siedmiobarwny haft oparty na dorobku żukowskich norbertanek, rozwijany później we Wdzydzach Kiszewskich, a obecnie w wielu ośrodkach Kaszub. Podobnie jest z wyrobami ceramicznymi wielobarwnymi i czarnymi. Całości dopełniają optymalnie dobrane kształty pozwalające wyrobom pełnić funkcję zdobniczą i użytkową.
- rzeźba i malarstwo na szkle - osobne miejsce w kulturze kaszubskiej zajmuje rzeźba i malarstwo na szkle. Tymi dziedzinami sztuki zajmują się przeważnie domorośli twórcy. Wartość artystyczna tych dzieł zależy od osoby twórcy, od jego talentu, wrażliwości na piękno, a w pewnym stopniu także od możliwości technicznych
- muzyka towarzyszyła i towarzyszy Kaszubom w różnych sytuacjach życiowych. Podobnie jest ze śpiewem i tańcem. Kapele ludowe posługują się skrzypcami, klarnetami, akordeonami, rzadziej trąbkami i basetlami. Niezwykle charakterystyczne dla tych kapel są diabelskie skrzypce, bazuny i burczybasy. O zamiłowaniu Kaszubów do tej działalności artystycznej świadczy istnienie kilkudziesięciu zespołów pieśni i tańca oraz chórów. Na terenie Gminy działa obecnie aktywnie kilka zespołów kultywujących kulturę i muzykę kaszubską. Do najbardziej znanych w tym zakresie należą Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice" oraz Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty"
- obrzędy - na Kaszubach przetrwało wiele obrzędów charakterystycznych dla tego regionu. Obrzędowy rok zaczyna się koło Godów, czyli świąt Bożego Narodzenia. Niektóre obrzędy zaginęły, jak np.: witanie wiosny. Zmienia się obyczajowość ludowa związana z życiem rodzinnym, między innymi z weselami czy narodzinami. Zachowała się natomiast pusta noc, czyli czas czuwania rodziny przed dniem pogrzebu przy zwłokach zmarłego.
- zwyczaje - do grupy zwyczajów można zaliczyć zażywanie tabaki. Tę kaszubską „używkę nikotynową” zażywali mężczyźni, a czasami kobiety. Wiązało się to z wyrabianiem tabakierek z krowiego rogu.
- budownictwo - Dawniej na Ziemi Kaszubskiej stosowano charakterystyczny typ budownictwa mieszkalnego, gospodarczego, a nierzadko i sakralnego. Było to budownictwo drewniane, zrębowe lub ryglowe. Dachy domów kryto strzechą lub gontem. Dom mieszkalny miał często podcień zwany wystawką. Obecnie takich domów jest już bardzo mało. Zastąpiły je standardowe budynki, prawie wyłącznie murowane.
-
imprezy kulturalne – z tradycją kaszubską jest również związana organizacja różnego rodzaju imprez o charakterze kulturalnym na terenie gminy. Obecnie w tym zakresie organizowanych jest kilkadziesiąt imprez w skali roku z których do najważniejszych należą: Kaszubska Sobótka, Przegląd Zespołów Kolędniczych, Gminne Dożynki itp.
Żródło:
Strategia Rozwoju Gminy Sierakowice na lata 2014-2020
Więcej informacji:
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach
ul. Kartuska 27
83 340 Sierakowice
tel./fax. 58 681 62 14, 684 76 02
tel. kom. 694 468 874
gok@sierakowice.pl
www.gok.sierakowice.pl