W gospodarstwach domowych osoby prywatne poza opałem mogą spalać tylko czysty papier i tekturę. Kwestię tą reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku. Przedsiębiorcy swoich odpadów z papieru i tektury nie mogą spalać, ani przekazywać osobom fizycznym. Odpady z działalności gospodarczej powinny trafić do PSZOK-u, do pojemników firmy wywozowej odbierającej odpady w gminie lub bezpośrednio do recyklera.
Należy pamiętać, że opakowania z papieru lub tektury nie mogą mieć fragmentów taśm i etykiet. W praktyce takich opakowań w naszych domach jest mało. Za to często mamy opakowania które posiadają grubą warstwę farby, tuszu drukarskiego i samoprzylepne etykiety. Zdarza się, że opakowania tylko z nazwy są kartonowe (w domyśle z tektury) np.: kartony po sokach, mleku, a w rzeczywistości są to opakowania wielomateriałowe ze sklejonej foli plastikowej, aluminiowej i zewnętrznej warstwy papierowej. To co tradycyjnie wykorzystywano do rozniecania ognia w piecach, czyli gazety, obecnie zawierają więcej farby drukarskiej niż papieru (by błyszczący i kolorowy druk przyciągnął oko czytelnika) i dodatkowo obklejone są przeróżnymi „gratisami”. Dlatego zdecydowana większość tych odpadów o których mówimy, że jest to tylko papier lub karton nie nadaje się do spalenia.
Zawsze warto wiedzieć więcej...
Do zmiany nawyków i wprowadzania w życie zasad ekologicznych zachęca kampania Poczuj klimat! Sympatyczna rodzina Pomorskich zdobywa wiedzę, jak jej zachowania wpływają na naturę, w cyklu krótkich filmów animowanych.
W każdym odcinku bohaterowie zetkną się z innym dylematem – raz w domu zabraknie wody, bo bezrefleksyjnie jest zużywana. Innym razem ojciec Pomorski zmartwi się nie na żarty, gdy odkryje, że ... ZOBACZCIE SAMI