Punkt Informacyjno - Konsultacyjny ds. Uzależnień
Punkt Informacyjno - Konsultacyjny ds. Uzależnień
ul. Kartuska 12
83-340 Sierakowice
tel. 609 180 881
Godziny przyjęć:
Poniedziałek 10.00-15.00
Czwartek 10.00-15.00
Piątek 10.00-15.00
Profilaktyka uzależnień - wnioski
1) dot. placówki wsparcia dziennego – Świetlicy Socjoterapeutycznej „Tęcza” w Sierakowicach
2) dot. punktu wspierania dzieci i młodzieży „Dobre miejsce” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie
3) dot. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Teleopieka
System oparty na telefonii komórkowej lub stacjonarnej, oraz centrum operatora, które dysponuje danymi osoby objętej teleopieką (adres wiek, sytuacja rodzinna, choroby, zalecenia lekarskie, przyjmowane leki). Osoba objęta opieką otrzymuje specjalny telefon oraz przycisk SOS w formie opaski na rękę lub zawieszki.
System zakłada powiadamianie alarmowe centrum operatorskiego poprzez naciśnięcie przycisku SOS, który osoba nosi ze sobą na stałe. Wykonane zostaje połączenie telefoniczne głośnomówiące na podstawie którego operator dokonuje wstępnej oceny i diagnozy sytuacji, powiadomieni zostają również sąsiedzi i osoby bliskie (wskazani przez os. objętą opieką).
W zależności od sytuacji operator podejmuje decyzję o działaniach – np. wysyła pogotowie lub wzywa sąsiada. Działania operatora nie są działaniami medycznymi ani ratowniczymi. Zadaniem operatora jest po odebraniu sygnału właściwa ocena sytuacji i podjęcie stosownych działań, by skutecznie pomóc potrzebującemu. W tym celu osoby pracujące w centrum są odpowiednio szkolone, a obsługa połączeń podlega ścisłym procedurom.
Kontakt:
Referat Spraw Społecznych
Urzędu Gminy Sierakowice
ul. Kartuska 27
83-340 Sierakowice
Tel. 58 684 77 57
Regulamin świadczenia usługi Teleopieki Domowej (pobierz)
Karta informacyjna podopiecznego (pobierz)
Informacje ds. osób niepełnosprawnychZadania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych realizowane są w Referacie Spraw Społecznych Urzędu Gminy Sierakowice z siedzibą przy ul. Kartuskiej 27 w Sierakowicach (dawny budynek GOK) Do zadań Referatu Spraw Społecznych w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych należy, w szczególności:
Referat Spraw Społecznych Urząd Gminy Sierakowice ul. Kartuska 27 Sierakowice tel. 58 684 77 57
|
Świetlica socjoterapeutyczna "Tęcza"
Od 5 kwietnia 2019 r. w naszej gminie działa Placówka Wsparcia Dziennego w formie specjalistycznej, Świetlica Socjoterapeutyczna „Tęcza”. Utworzona została w celu wspierania rodzin w procesie wychowawczym. Placówka organizuje zajęcia socjoterapeutyczne, i psychoprofilaktyczne. Usytuowana jest w lokalu przy ul. Kartuskiej 12, w Sierakowicach. Do pracy z dziećmi i młodzieżą przystosowane są odpowiednio wyposażone dwie sale dydaktyczne.
Zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat. Świetlica otwarta jest przez 10 miesięcy w roku kalendarzowym z wyjątkiem wakacji, przerw zimowych i świątecznych, w godzinach popołudniowych, trzy razy w tygodniu, w każdy poniedziałek, środę i piątek.
Zajęcia na świetlicy odbywają się w dwóch grupach wiekowych, każda grupa liczy do 15 osób, łącznie ze świetlicy korzystać może jednocześnie 30 dzieci. Zajęcia mają charakter grupowy, podczas których uczestnicy rozwijają umiejętności społeczne w zabawnej i bezpiecznej atmosferze, uczą się jak w bezpieczny sposób nawiązywać relacje rówieśnicze i z osobami dorosłymi, poznają swoje mocne strony, rozwijają twórczość i kreatywność, uczą się odreagowywać w sposób konstruktywny nieprzyjemne emocje. Placówka organizuje imprezy świetlicowe, warsztaty, spotkania z różnymi ciekawymi osobami, zajęcia w plenerze oraz wycieczki.
„Dobre Miejsce”
Od dnia 28 października bieżącego roku w Gminie Sierakowice działa kolejne „Dobre miejsce” – Punkt wspierania dzieci i młodzieży, tym razem przy Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej. Praktyka pokazuje, że warto kontynuować działania, które przynoszą rezultaty. Korzystając z dobrych doświadczeń w prowadzeniu Świetlicy Socjoterapeutycznej „Tęcza” z siedzibą przy ul. Kartuskiej 12 w Sierakowicach (która powstała w 2019 r.) oraz Punktu wspierania dzieci i młodzieży „Dobre miejsce” przy Szkole Podstawowej w Gowidlinie (który działa od 2021 r.) widzimy zasadność rozwijania oferty socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.
Punkt prowadzi zajęcia wspierające dzieci i młodzież w rozwoju emocjonalnym, społecznym, intelektualnym poprzez oddziaływania opiekuńczo-wychowawcze z elementami socjoterapii. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Zajęcia są bezpłatne. Wykwalifikowani wychowawcy prowadzą zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia wychowanków, ponadto zajęcia profilaktyczne zapobiegające zachowaniom ryzykownym, eliminujące przyczyny i przejawy zaburzeń zachowania utrudniające dziecku funkcjonowanie. Zajęcia i warsztaty profilaktyczne mają przygotowywać dzieci do prawidłowego pełnienia ról społecznych oraz propagować aktywne formy spędzania czasu wolnego.
Z usług Punktu działającego 2 razy w tygodniu (w poniedziałki i piątki w godzinach od 15.30-18.00) można skorzystać po uprzednim spotkaniu rekrutacyjnym kadry z dzieckiem i rodzicem / opiekunem prawnym.
Punkt Wspierania Dzieci i Młodzieży "Dobre miejsce" przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie
Punkt wspierania dzieci i młodzieży „Dobre miejsce” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie prowadzi zajęcia wspierające dzieci i młodzież w rozwoju emocjonalnym, społecznym, intelektualnym poprzez oddziaływania opiekuńczo- wychowawcze z elementami socjoterapii. Prowadzony przez Gminę Sierakowice zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Punkt przeznaczony jest dla dzieci z terenu gminy Sierakowice, w wieku od 8 do 15 lat, przewidzianych jest 12 miejsc.
Oddziaływania świetlicy ukierunkowane są na wspieranie rodzinprzeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych oraz udzielanie pomocy dzieciom z zaburzeniami zachowania. Celem jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków, zapewnienie terapii wychowawczej zapobiegającej uzależnieniom, eliminowanie przyczyn i przejawów utrwalonych zaburzeń zachowania utrudniających dziecku realizację zadań życiowych, przygotowywanie do prawidłowego pełnienia ról społecznych oraz propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego.