Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g. Zgodnie z tym przepisem właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3a i 3b u.u.c.p.g. właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i przez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.
Przez nieczystości ciekłe należy rozumieć ścieki gromadzone przejściowo w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Zatem o czasu powstania sieci kanalizacyjnej właściciel nieruchomości musi zapewnić dla swojej nieruchomości zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Natomiast w sytuacji gdy istnieje sieć kanalizacyjna, do której można podłączyć daną nieruchomość, właściciel posesji jest obowiązany przyłączyć działkę lub bezpośrednio budynek do tej sieci, chyba że wyposażył nieruchomość w przydomową oczyszczalnię ścieków, zanim jeszcze powstała możliwość podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
Zgodnie ustawą prawo budowlane oczyszczalnia ścieków nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia jeżeli nie przekracza wydajności do 7,50 m3 na dobę.
Jakość oczyszczonych ścieków odprowadzanych z przydomowej oczyszczalni musi być zgodna z wytycznymi Ministra Środowiska
Normy w tym zakresie określone zostały w Rozporządzeniu MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych
Poziom tych norm zróżnicowany jest ze względu na lokalizację przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji oraz poza aglomeracją.
Obszar aglomeracji Sierakowice określony został Uchwała nr XXII/320/20 Rady Gminy Sierakowice z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Sierakowice
W szczególności ścieki bytowe, ścieki komunalne, ścieki z oczyszczalni ścieków bytowych oraz ścieki z oczyszczalni ścieków komunalnych, wprowadzane do wód lub do ziemi, nie powinny zawierać substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających najwyższe dopuszczalne wartości albo powinny spełniać minimalny procent redukcji substancji zanieczyszczających, zapewniający nieprzekroczenie najwyższych dopuszczalnych wartości substancji zanieczyszczających, określonych w rozporządzeniu
Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją, mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3 na dobę;
- BZT5 (pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie na tlen) ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesiny ogólnej co najmniej o 50%;
- miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
Z kolei ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego w aglomeracji, mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
- ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3 na dobę;
- nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości substancji zanieczyszczających właściwych dla równoważnej liczby mieszkańców aglomeracji, na obszarze której zlokalizowane jest gospodarstwo, określonych w załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia;
- miejsce ich wprowadzania do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
Obowiązki po wybudowaniu oczyszczalni ścieków
Referat Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Sierakowicach przypomina właścicielom nieruchomości, którzy posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego o obowiązku dokonania ich zgłoszenia w tut. Urzędzie.
Więcej informacji natemat zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków -->TUTAJ<--.
Eksploatujący oczyszczalnię jest obowiązany do dokonania zgłoszenia przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Do rozpoczęcia eksploatacji oczyszczalni można przystąpić, jeżeli Wójt Gminy w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Obowiązkiem zgłoszenia objęte są również oczyszczalnie obecnie eksploatowane, a dotychczas nie zgłoszone.