28 września 2023 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach odbyła się promocja podręcznika "Kaszëbsczi Òdkriwca kl. VII" autorstwa Emilii Maszke.
Organizatorem wydarzenia było Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa w Lisich Jamach.
Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, którzy nie szczędzili słów uznania i gratulacji autorce publikacji. Wszyscy przemawiający mówili również o tym, że z niecierpliwością czekają na kolejną część podręcznika do klasy 8. Do Lisich Jam przybyli m.in. dyrektorzy szkół i nauczyciele języka kaszubskiego oraz przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z prezesem Janem Wyrowińskim na czele, reprezentantka Kuratorium Oświaty – Renata Matys, Zbigniew Fularczyk – zastępca wójta Gminy Sierakowice, radna Bogumiała Okroj, a także Jacek Mazur – dyrektor ZEAS.
Emilia Maszke opowiedziała o tym, jak powstawała książka, podziękowała również wszystkim, którzy przyczynili się do powstania podręcznika. Okazuje się, że sukces w pisaniu książek zapewnia systematyczność. Wystarczy godzina dziennie od poniedziałku do piątku, by w trzy miesiące powstał nowy podręcznik. Gratulujemy autorce świetnej organizacji oraz umiejętności pogodzenia funkcji rodzinnych i zawodowych z pasją, jaką jest pisanie podręczników.
Uroczystość uświetnił występ uczniów klasy VII pod kierunkiem Anny Reiter, którzy przedstawili fragment epopei Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Na zakończenie był występ Kapeli Begebenheit z solistką Pauliną Węsierską.
Jak informuje Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie książka Kaszëbsczi Òdkriwca VII jest kolejną częścią z zaplanowanej przez autorkę serii podręczników do nauki języka kaszubskiego dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII). Na serię składa się pięć podręczników zawierających treści zarówno z literatury jak i nauki o języku kaszubskim.
Do stworzenia podręczników wykorzystano teksty literackie wskazane jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej. Treści nauczania w każdej z klas odnoszą się w szczególny sposób do zaplanowanych kręgów tematycznych: w klasie czwartej dotyczą najbliższego środowiska, tradycji, zwyczajów związanych z poszczególnymi porami roku. Świat baśniowy przeplata się ze współczesnymi przygodami rówieśników: Macka i Balbiny. W klasie piątej zaplanowano tematykę legend, baśni, bajek i mitów kaszubskich. Nie zabrakło również klasyki literatury kaszubskiej, w tym fragmentów powieści Aleksandra Majkowskiego. Kontynuowane jest poznawanie i przybliżanie kolejnych tradycji i obrzędów oraz zgłębianie wiedzy historycznej odkrywanej w tekstach literackich. Klasa szósta poznaje różnorodność Kaszub, zarówno w wymiarze językowym jak i geograficznym czy też z zakresu kultury niematerialnej. Przybliżone zostały sylwetki klasyków literatury kaszubskiej oraz fragmenty ich dzieł.
Treści w klasie siódmej skupione zostały wokół tematyki przyjaźni, podróży, metafizyki i przeznaczenia, nie zapominając o ważnych uroczystościach, wydarzeniach czy świętach i związanych z nimi tradycjach.
Fot. Elwira Cyman