-
Sprawę prowadzi i informacji udziela:
Referat Budownictwa /pok. 304/
tel. 58/ 681 95 43, 681 95 45 ,
Kierownik Referatu /pok. 303/
58/ 681 95 44
-
Wymagane dokumenty:
1. Kopia mapy zasadniczej (pobrana z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – Kartuzy, ul. Hallera 1)
– 2 egzemplarze w skali 1:500 lub 1:1000 – z precyzyjnym określeniem granic terenu objętego wnioskiem oraz granicami obszaru, na który planowana inwestycja będzie oddziaływać:
• 1 egzemplarz bez naniesień projektowych,
• 1 egzemplarz z naniesieniami projektowymi.
Mapa ta powinna obejmować zakres umożliwiający wykonanie analizy obszaru wokół inwestycji, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r.: „na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy (z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, (Dz. U. z 2023 r., poz. 977 z późn. zm.), w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 m”.
Granice terenu objętego wnioskiem powinny obejmować obszar, gdzie przewidywane są zmiany w obecnym zagospodarowaniu, w tym m.in. realizacja wjazdów na teren inwestycji. Określenie zakresu inwestycji na mapie powinno być zgodne z treścią wniosku, tj. wymienione w treści wniosku działki ewidencyjne powinny stanowić obszar inwestycji zaznaczony na załączniku mapowym.
Tekst wniosku i załączone do niego materiały powinny być wzajemnie spójne.
Uwaga: Prosimy o złożenie map do formatu A4.
2. Określenie zamierzenia inwestycyjnego (planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym przeznaczenia i gabarytów projektowanych obiektów budowlanych).
Prosimy, aby wstępna koncepcja architektoniczna (forma graficzna zamierzenia) została przedstawiona w określonej skali. Wskazane jest przedstawienie wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu na fragmencie kserokopii mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000, z uwzględnieniem istniejącego zagospodarowania terenu – w celu uzasadnienia przyjętych rozwiązań projektowych (wzajemne relacje, kontynuacja gabarytów, linie zabudowy itp.). Załącznik ten powinien zawierać czytelnie opisane proponowane wysokości obiektów
– najlepiej przedstawi to kserokopia folderu z katalogu projektów lub szkice projektowanej inwestycji; inwentaryzacja obiektu, alternatywnie zdjęcia stanu istniejącego – w przypadku zmiany sposobu użytkowania, legalizacji. Przedstawienie wysokości (w metrach, od poziomu terenu) budynku projektowanego ewentualnie budynków sąsiednich ułatwi wykonanie analizy obszaru.
3. Zapewnienia od gestorów sieci zaświadczające, że istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia inwestycyjnego (art. 61 ust. 1 pkt 3 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), lub umowy dotyczące zagwarantowania wykonania uzbrojenia terenu, zawartej pomiędzy gestorem sieci a inwestorem (art. 61 ust. 5 ww. ustawy) w przypadku braku infrastruktury technicznej.
Linia energetyczna – Energa Obrót S.A., Kartuzy, ul. 3 Maja 9
Sieć wodociągowa, kanalizacyjna - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.: ul. Brzozowa 6, 83-340, Sierakowice, tel./fax +48 58 684 73 41 e-mail: wodociagi@sierakowice.pl
4. W przypadku braku bezpośredniego dostępu wnioskowanego terenu do drogi publicznej, akt notarialny poświadczający ustanowienie służebności przejazdu i przechodu przez teren prywatny.
5. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – jeśli wymagana
- Referat Ochrony Środowiska- wm.
-
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Gminy w Sierakowicach, ul. Lęborska 30, 83-340 Sierakowice, pok. nr 102 (parter) - Biuro przyjęć i obsługi.
-
Opłata skarbowa:
• 17 zł - za dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika,
• 598 zł - za wydanie decyzji o warunkach zabudowy (nie dotyczy wniosku złożonego przez właściciela nieruchomości)
Opłaty skarbowej należy dokonać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu Gminy Sierakowice Nr 81 8324 0001 0000 0358 2000 0010 lub bezpośrednio w kasie urzędu.
Nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego.
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej od dokonania czynności urzędowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej. Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.
-
Termin i sposób załatwienia:
Termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy wynosi 90 dni. Do wskazanego terminu, nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności (w tym uzgodnień), okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
-
Tryb odwoławczy:
Organem odwoławczym jest Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku. Termin wniesienia odwołania od decyzji - 14 dni, licząc od dnia jej doręczenia. Odwołanie wniosi się za pośrednictwem Wójta Gminy Sierakowice.
-
Podstawa prawna:
- art. 4 ust. 2 pkt. 2, , art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r., poz. 977 z późn. zm.),
- art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.).