Sierakowice - Kamienica Królewska - Kartuzy - Gołubie- Olpuch - Wdzydze (długość 130, 65 km - w gminie S-ce 11, 4 km)
Szlak bierze początek w centrum wsi Sierakowice i na odcinku do Kamienicy Królewskiej pokrywa się z ''byłym'' zielonym szlakiem pieszym. Jest to bez wątpienia najpiękniejszy, najdłuższy i najbardziej popularny szlak Pojezierza Kaszubskiego, nie omijający chyba żadnej z jego pereł na swej długiej trasie. Szlak piękny zarówno latem, gdy rozliczne jeziora kuszą swą chłodną tonią, jak i w pozostałych porach roku - nie skąpiących czy to leśnego runa, świeżej zieleni, czy tylko niepowtarzalnych widoków. Biegnie niezwykle malowniczo wzdłóż brzegów rynny Jezior Potęgowskich opuszczając gminę w miejscu zwanym Kamienica Młyn, gdzie atrakcją sezonu jest Ranczo ,,Kazimierzówka'' , prywatny ośrodek ze stadniną koni, piękinie położony nad jeziorami Białym i Potęgowskim. W miejscowości tej znajdują się też stanowiska archeologiczne - cmentarzysko płaskie z wczesnej epoki żelaza, kurhan, osada w dolinie między jeziorami Junno i Odnogą oraz huta szkła z XVI - XVIII w.
Dalej trasa prowadzi przez gminę Kartuzy poczynając od najbardziej urokliwego odcinka wytyczonego skrajem trzech rezerwatów przyrody: ,,Szczelina Lechicka'' , ,,Żurawie Błota'' , tajemniczy ,,Lubygość'' i - zwane Mirachowską Świtezią - Jezioro Kamienne, pozostawiają niezatarte wrażenia, a potem wzdłuż doliny Łeby i granicy rezerwatu ,,Staniszewskie Zdroje''.
Po odwiedzeniu Kartuz, nie bez słuszności pretendujących do miana stolicy Kaszub, szlak prowadzi do najpiękniejszej i najbardziej znanej częsci Pojezierza Kaszubskiego, o której zwykło się mówić ,,Szwajcaria Kaszubska''. Najpierw jesteśmy w Chmielnie, uchodzącym za jeden z najłądniejszych zakątków Ziemi Kaszubskiej, słynącym też z ceramiki rodu Neclów. Tu zaczyna się ,,Kółko Kaszubskie'' - naszyjnik jezior nanizanych na nić Raduni. Żegnając ten niezapomniany krąg jezior, z których najpiękniejsze leżą u stóp najwyższych na północy Wzgórz Szymbarskich, szlak zmierza ku ,,Kaszubskiemu Morzu"" , jak tutejsci mieszkańcy nazywają Jezioro Wdzydzkie.
Po drodze, w równie uroczej okolicy, Łubiana zdobywająca rozgłos porcelaną zdobioną kaszubskimi wzorami, a wcześniej znana jako miejsce jednego z największych bojów partyzanckich na Kaszubach w czasie II wojny światowej.
W końcowej części szlaku, u zbiegu wszystkich ramion Jeziora Wdzydzkiego, zwanego ,,Krzyżem'', wypada zwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, najstarszy skansen w Polsce.