l. Kartuska 12
83-340 Sierakowice
tel. 609 180 881
Godziny przyjęć:
Poniedziałek 10.00-15.00
Czwartek 10.00-15.00
Piątek 10.00-15.00
Punkt oferuje nieodpłatną pomoc polegającą na:
- Prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień od alkoholu, narkotyków i przemocy w rodzinie, udostępnianiu materiałów i specjalistycznej literatury z zakresu uzależnień.
- Prowadzeniu konsultacji oraz rozmów terapeutycznych i profilaktycznych w sprawach uzależnień.
- Motywowaniu osób pijących ryzykownie i szkodliwie do zmiany szkodliwego wzoru picia.
- Motywowaniu członków rodzin osób uzależnionych do podjęcia psychoterapii dla podwyższenia własnej sprawczości w celu skutecznego radzenia sobie z problemem uzależnienia bliskiej osoby.
- Motywowaniu osób uzależnionych do podjęcia terapii w zakładach lecznictwa odwykowego i udzielaniu informacji nt. dostępnej oferty terapeutycznej na terenie powiatu kartuskiego i województwa pomorskiego.
- Udzielaniu wsparcia po zakończonej psychoterapii poprzez rozmowy podtrzymujące lub propozycje udziału w grupach samopomocowych i grupach wsparcia.
- Rozpoznawaniu zjawiska przemocy domowej, udzielaniu stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymywania przemocy.
- Inicjowaniu interwencji w przypadku diagnozy przemocy domowej.
Pracownik punktu, specjalista psychoterapii uzależnień, (Pełnomocnik Wójta ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi) gromadzi również aktualne informacje nt. dostępnych miejsc pomocy i kompetencji poszczególnych służb i instytucji zajmujących się systemową pomocą dla osób indywidualnych i rodzin. Współpracuje z innymi podmiotami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, w szczególności z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sierakowicach, z Poradniami Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu w Kartuzach i w Żukowie, stacjonarnymi Ośrodkami Terapii Uzależnień od Alkoholu i Narkotyków oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Oferta placówek lecznictwa odwykowego
![]() |
![]() |
Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należą do zadań własnych gmin” i wynikają z Ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2019r., poz. 2277 ze zmianami)
Do realizacji tych zadań Wójt Gminy Sierakowice powołał Pełnomocnika ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi, który w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2021 realizuje powierzone zadania, które dotyczą w szczególności: Ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków wynikających z nadużywania napojów alkoholowych i używania innych substancji psychoaktywnych poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości mieszkańców Gminy Sierakowice oraz prowadzenia skoordynowanych działań ukierunkowanych na profilaktykę, zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz osób współuzależnionych i uwikłanych w przemoc.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Zgodnie z cytowaną powyżej ustawą, w Gminie Sierakowice działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołana przez Wójta, która w myśl ustawy podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. W skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Członkowie Komisji pełnią dyżury w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godz. 14.30 -16.30 oraz każdy pierwszy piątek miesiąca w godz. 15.30-17.30 przy ul. Łosińskiego 1 w Sierakowicach. Podczas ww. dyżurów przyjmują wnioski o wszczęcie procedury zmierzającej do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu - od osób bliskich, członków rodzin oraz osób chcących pozostać anonimowymi, którzy doświadczają lub zauważyli, że konsekwencje nadużywania alkoholu przez osobę zgłaszaną skutkują:
- rozkładem życia rodzinnego,
- demoralizacją nieletnich,
- uchylaniem się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
- zakłócaniem spokoju lub porządku publicznego.
Wnioski do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla wnioskodawcy indywidualnego oraz podmiotu znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Sierakowice