Od 1 kwietnia nie zakupimy oleju opałowego do ogrzewania domu bez rejestracji pieca w Urzędzie Skarbowym
Osoba fizyczna albo podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i ogrzewa swój dom albo budynek piecem olejowym, lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym do 31 marca 2020 r. powinien zgłosić te urządzenia Urzędu Skarbowego.
Dla mieszkańców powiatu kartuskiego w tych sprawach właściwy jest Drugi Urząd Skarbowy w Gdynia.
Drugi Urząd Skarbowy w Gdynia
ul. Hutnicza 25
81-061 Gdynia
tel. (58) 76 54 800
fax (58) 76 54 900
E-mail: 2us.gdynia@mf.gov.pl
Pomocy przy wypełnianiu zgłoszenia można szukać również w Urzędzie Skarbowym w Kartuzach
Od 1 kwietnia 2020 r. do potwierdzania przeznaczenia że olej opałowy będzie wykorzystywać elektroniczny system SENT, zamiast składania sprzedawcy papierowych oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych olejów opałowych do celów grzewczych.
UWAGA! Od 1 kwietnia nie zakupimy oleju opałowego do ogrzewania domu bez rejestracji pieca w Urzędzie Skarbowym
Co zrobić by dokonać rejestracji pieca olejowego/nagrzewnicy:
- na Portalu PUESC lub na Portalu Podatkowym- przesyłając zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU.
- w najbliższym urzędzie skarbowym, gdzie pracownicy pomogą wypełnić elektroniczny formularz AKC-RU,
- przez złożenie zgłoszenia AKC-RU w urzędzie skarbowym – jeżeli podmiot nie może dokonać rejestracji korzystając z formularzy elektronicznych.
Uwaga! Do złożenia rejestracji wymagane są dane pieca (producent, model, moc) ale również musimy podać współrzędne geograficzne. Dane o współrzędnych geograficznych można znaleźć na mapie gminy Sierakowice sierakowice.e-mapa.net
Sprzedaż oleju opałowego do celów opałowych z zastosowaniem dotychczasowej stawki akcyzy będzie dopuszczalna wyłącznie na rzecz innych pośredniczących podmiotów olejowych lub na rzecz osób i podmiotów zużywających ten olej, które zarejestrują posiadane urządzenia grzewcze (piece) we właściwym w zakresie akcyzy, urzędzie skarbowym i uzyskają status tzw. zużywającego podmiotu olejowego.
Zgodnie z nowymi regułami, bez względu na ilość, wszystkie transakcje olejem opałowym przeznaczonym do celów opałowych będą musiały być rejestrowane w SENT, a odbiorca będzie zobowiązany do potwierdzenia odbioru, ze wskazaniem ilości faktycznie odebranego oleju.
Po złożeniu zgłoszenia w wersji papierowej otrzymamy komplet kodów transakcji, którymi będzie potwierdzany zakup oleju opałowego. Osoby które złożą wnioski poprzez Portalu PUESC lub na Portalu Podatkowym będą mogły same generować kody transakcji w aplikacji mobilnej lub poprzez swoje konto na Portalu PUESC.
Do 31 marca 2020 r. będzie można kupić olej opałowy na dotychczasowych zasadach
Tylko do 31 marca 2020 r. możliwe będzie stosowanie dotychczasowych regulacji. Oznacza to, że przedsiębiorcy handlujący olejami opałowymi i nabywcy takich olejów mogą do końca marca 2020 r. sprzedawać lub kupować paliwa do celów grzewczych bez konieczności składania zgłoszeń rejestracyjnych uproszczonych w zakresie podatku akcyzowego AKC-RU. Podmioty te będą też mogły pobierać i składać oświadczenia o przeznaczeniu tych paliw w postaci papierowej.