Zrób mammografię na wiosnę! Bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50-69 lat Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie naszemu zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.
– Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.
Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:
• Sierakowice – 3 i 4 kwietnia przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Sychty
• Stężyca – 5 i 6 kwietnia przed Domem Sportowca, przy Ośrodku Zdrowia, ul. Abrahama 11
Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
Na badania prosimy o wcześniejszą rejestrację:
-
pod nr tel. 58 666 24 44 lub
-
na http://www.mammo.pl/formularz.
Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.
Z uwagi na zmiany w organizacji Programu Profilaktycznego Raka Piersi przez Ministerstwo Zdrowia nie są wysyłane indywidualne zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne do kobiet urodzonych w roku 1966 oraz 1967. Dlatego ważne jest, aby informacja o wskazaniu do wykonania badania dla kobiet urodzonych w tych latach, dotarła zarówno przez media, jak i rodziny i pracodawców. Stąd nasz apel o propagowanie informacji o przyjeździe mammobusu do wszystkich, którym nie jest obojętne zdrowie kobiet. Niezwykle ważne jest, aby badanie wykonywać od 50 roku życia, co daje możliwość odbycia pełnych 10 rund badań przesiewowych oraz wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych we wczesnym etapie ich rozwoju.