W najbliższych latach Sierakowice czekają dwie ważne i powiązane ze sobą inwestycje: budowa magistrali burzowej oraz powiększenie i rewitalizacja parku papieskiego.
Od kilku lat Gmina Sierakowice jest właścicielem działek przylegających do parku papieskiego. Mowa o łąkach po prawej stronie traktu pieszo-rowerowego, biegnącego od ronda w kierunku Ołtarza Papieskiego. Kilka lat temu został sporządzony projekt zagospodarowania tego terenu na przestrzeń rekreacyjną i plac zabaw dla dzieci. Zaplanowano także rewitalizację parku papieskiego. Jednakże przy okazji przebudowy układu komunikacyjnego w Sierakowicach w 2014 r. okazało się, że zaistniała konieczność budowy głównej magistrali burzowej. Obecna sieć kanalizacji deszczowej, która przebiega przez tereny parku papieskiego, nie spełnia swoich zadań.
Planowana budowa rurociągu odprowadzającego wody deszczowe to inwestycja niezbędna w Sierakowicach, gdyż rozwiąże problem wód opadowych. Coraz częściej zdarzają się ulewy, które powodują lokalne podtopienia, a utwardzone podwórza uniemożliwiają wsiąkanie deszczówki w grunt.
– Coraz więcej mieszkańców utwardza teren swoich posesji i odprowadza wody deszczowe, więc trzeba je wyłapać i gdzieś pokierować – mówi Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta gminy. – Przygotowano projekt budowy dużej magistrali burzowej i aplikujemy o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Wniosek już został złożony, formalnie jest on poprawny, ale czekamy na rozstrzygnięcie, które powinno nastąpić do jesieni. Jeśli nasz projekt zostanie pozytywnie rozpatrzony i podpiszemy umowę o dofinansowanie inwestycji, to jesteśmy gotowi, aby ogłosić przetarg i jeśli warunki pozwolą, to jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze roboty ziemne. Natomiast jeśli się nie uda, to wiosną przyszłego roku zaczniemy pierwszy etap prac, czyli budowę kanalizacji burzowej od skrzyżowania ulic Kościerskiej i Kartuskiej przez tereny ogrodu parafialnego i parku papieskiego do ronda.
Drugi etap prac będzie polegał na budowie kanalizacji burzowej za torami. Ten odcinek doprowadzi wody opadowe w okolice ulicy Wybickiego, gdzie na gruntach zakupionych wcześniej przez gminę powstaną dwa zbiorniki retencyjne zbierające nadmiar deszczówki. Inwestycja ma być realizowana w latach 2018-2019.
– Gdy rozwiążemy problem wód opadowych, to możemy przystąpić do rewitalizacji terenu parku – deklaruje Zbigniew Fularczyk. – Nie chcemy w tej chwili inwestować w tymczasową poprawę terenu, jeżeli za kilka miesięcy rozpoczną się tam prace na głębokościach. Natomiast inną sprawą są akty wandalizmu na terenie parku. Na bieżąco naprawiamy zniszczone ławki czy inne elementy, ale żadne większe prace nie będą w tej chwili miały miejsca. Jest opracowana koncepcja rewitalizacji terenu parku papieskiego, ale nie wiadomo czy pójdziemy w tym kierunku. Prace związane z modernizacją parku zostały wyhamowane przez konieczność budowy magistrali burzowej, co jesteśmy zmuszeni wykonać, bo to są prace na głębokości w terenie bardzo trudnym, torfowym. I żeby nie być posądzonym o marnotrawstwo środków chcemy najpierw wykonać prace ziemne, a dopiero później skupić się na architekturze krajobrazu. Apelujemy do mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. Dostrzegamy problem, ale wszystko musi być zrealizowane w odpowiedniej kolejności. Oczywiście, mogliśmy wcześniej wybudować magistralę burzową, ale wtedy budowalibyśmy z własnych środków. Tymczasem czekaliśmy na dofinansowanie i taka możliwość właśnie się pojawiła. Szacowny koszt inwestycji wynosi 6,3 mln zł, a wysokość dofinansowania to 85%, czyli 5,3 mln zł, więc jest o co walczyć. Szkoda wydawać własne środki, skoro można je pozyskać z zewnątrz.
Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji parku papieskiego przygotowała Pracownia T-33 Architekci Skrobun, Zaborniak, sp. j. z Gdyni. Projektanci zaproponowali nie tylko zagospodarowanie łąk na teren zielony, ale także rewitalizację Parku Papieskiego. Oczywiście zieleń zostanie utrzymana, ale planowany jest nieco inny układ ścieżek i ich utwardzenie zgodne z obecnie obowiązującymi standardami. Zgodnie z projektem ma zostać powiększony zbiornik, na którym posadowiony jest Ołtarz Papieski, a także powstać kolejny ze sztuczną rzeką. Zbiorniki te w chwilach wzmożonych opadów deszczu mają służyć jako zbiorniki retencyjne, które przejmą część wód opadowych. W parkowej przestrzeni znajdzie się miejsce na ławki i utwardzone trakty pieszo-rowerowe. Poza tym przy Ołtarzu Papieskim w dalszym ciągu są problemy ze stabilnością gruntu, z czym także trzeba się uporać.
Po przebudowie układu komunikacyjnego przy urzędzie gminy, czyli budowie ronda oraz przejazdu przy placu zabaw, dotychczasowe miejsce rekreacji dla dzieci przy ulicy Parkowej zostało znacznie ograniczone powierzchniowo. W przygotowanym projekcie parku zaprojektowano więc przestrzeń na plac zabaw dla dzieci.
– Zadań i potrzeb jest bardzo dużo. Inwestycje muszą być jednak realizowane w określonym porządku, więc na razie apelujemy do mieszkańców o cierpliwość. Poza tym Ołtarz Papieski jest ważny nie tylko dla Sierakowic, ale także dla całego regionu, więc na pewno o nim nie zapomnimy – dodaje Zbigniew Fularczyk.