Dostawa i montaż instalacji kolektorów słonecznych oraz powietrznych pomp ciepła na finiszu.
Obecnie trwają już ostatnie montaże instalacji solarnych i powietrznych pomp ciepła do c.w.u w gminie Sierakowice. W nieco ponad 4 miesiące w trzech gminach: Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno zostały zamontowane 795 instalacje, w tym 522 instalacje solarne i 273 powietrzne pompy ciepła do c.w.u. W tym zamontowano dwie duże instalacje solarne po 21 kolektorów każda, na Kaszubskim Centrum Medycznym w Sierakowicach oraz na jednej ze wspólnot nieszkaniowych w Sierakowicach.
Przypomnijmy że 16 lipca br. pomiędzy Gminą Sierakowice (w partnerstwie z Gminą Kartuzy oraz Gminą Sulęczyno), a firmą ANTINUS Sp. z o.o. ze Skierniewic, zawarto długo wyczekiwaną umowę na dostawy i montaż instalacji kolektorów słonecznych oraz powietrznych pomp ciepła w gminach Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno.
Umowa jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „OZE dla Kaszub – wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia emisji w Gminie Sierakowice” ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach umowy Wykonawca zobowiązał się w terminie do 31.12.2019 r. dostawę i montaż 522 instalacji kolektorów słonecznych oraz 273 powietrznych pomp ciepła za kwotę 9 598 529,04 zł. Projekt posiada dofinasowanie w wysokości 85 % kosztów kwalifikowalnych. Wykonawca w ramach zamówienia zaoferował dostawę i montaż instalacji kolektorów słonecznych firmy Viessmann oraz pompy ciepła firmy Hewalex.Dodatkowa zdolność wytwarzania energii odnawialnej – 3,41 MW. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarniach – 665 ton równoważnika CO².
Gmina Sierakowice (wraz z partnerami Gminą Sulęczyno oraz Gminą Kartuzy) aplikowała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o dofinansowanie projektu pn. „OZE dla Kaszub – wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia niskiej emisji w Gminie Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno”,składając niezbędny wniosek już 31 stycznia 2017 r. Projekt uzyskał pozytywną rekomendację Zespołu oceniającego i jako jeden z 24 projektów uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 316 921,99 złotych (85 % wartości kosztów kwalifikowanych). Konkurs o dofinasowanie został rozstrzygnięty 19 lipca 2018 roku, jednak dopiero 3 października 2018 roku Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał z gminą Sierakowice umowę o dofinansowanie projektu. Gminy partnerskie niezwłocznie przystąpiły do realizacji złożonych jeszcze w 2016 roku deklaracji uczestników projektu, organizując spotkania oraz wzywając do wniesienia niezbędnego wkładu finansowego. Niestety w tym czasie ok. 25 % uczestników projektu zrezygnowało z uczestnictwa w nim, co wiązało się z koniecznością organizowania tzw. naborów uzupełniających, w wyniku których dopiero w lutym 2019 r. udało się skompletować listy uczestników zadnia. Gmina ogłosiła dwa przetargi na realizację poszczególnych zadań projektu, pierwszy jeszcze w lutym br., który z przyczyn technicznych został unieważniony, drugi zaś ogłoszony 10 kwietnia br. zakończył się podpisaniem przedmiotowej umowy na dostawy i montaż.