1 października w gminie Sierakowice rozpoczyna się spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r. Z tej okazji 25 września w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach przedstawiciele Urzędu Statystycznego zorganizowali spotkanie, podczas którego przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące spisu próbnego.
Celem spisu próbnego jest sprawdzenie rozwiązań metodologicznych, organizacyjnych i technicznych przewidzianych do zastosowania w spisie powszechnym, który będzie miał miejsce w całym kraju w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Ze spisu próbnego nie będą wyprowadzane i publikowane jego wyniki.
O organizacji spisu próbnego i zakresie danych jakie zostaną zebrane szczegółowo opowiedział Jerzy Auksztol – dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
Przedstawiciele Urzędu Statystycznego wyjaśniali także wątpliwości uczestników spotkania, m.in. obowiązek spisowy a przepisy RODO. Warto podkreślić, że spis jest obowiązkowy, a dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny są objęte tajemnicą spisową.
Główną metodą przeprowadzenia spisu próbnego jest samospis internetowy. Respondenci (osoby fizyczne) w pierwszej kolejności tj. od 1 października do 31 października 2019 r. na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach respondenci, którzy nie będą mogli spisać się poprzez formularz internetowy (w szczególności ze względu na stan zdrowia lub inny uzasadniony interes tych osób) zostaną spisani jedną z dwóch metod uzupełniających, tj. metodą wywiadu telefonicznego lub metodą wywiadu bezpośredniego. Nastąpi to od drugiego tygodnia października. Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo będzie realizowany przez rachmistrza telefonicznego, którym w spisie próbnym będzie pracownik Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz terenowy, którym w spisie próbnym będzie również pracownik urzędu statystycznego. Będzie on rejestrował odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym wyposażonym w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu.
Osoby, które nie posiadają techniczno-materialnych warunków umożliwiających przeprowadzenie samospisu internetowego będą mogły skorzystać z punktu spisowego zlokalizowanego w Urzędzie Gminy w Sierakowicach (Referat Spraw Obywatelskich, pokój 123).
Gmina wiejska Sierakowice została wytypowana do udziału w spisie próbnym ze względu na:
- strukturę wieku – korzystne wskaźniki dla ludności w wieku mobilnym, co pozwoli na zweryfikowanie skłonności do uczestnictwa w samopisie,
- wskaźniki dotyczące przemieszczeń wewnętrznych i zagranicznych,
- to, że jest to gmina tzw. mniejszościowa, w której udział społeczności posługującej się językiem kaszubskim wynosi 58,3% (dane z NSP 2011),
- to, że gminę charakteryzuje niska stopa bezrobocia,
- to, że jest to jedna z ostatnich gmin w Polsce, gdzie handel jest skoncentrowany zazwyczaj jako „biznes rodzinny”.
Więcej informacji na temat spisu próbnego można znaleźć na stronie internetowej GUS pod adresem http://spis.gov.pl.