Dzięki realizacji programu chcemy zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego o 60-90 proc. Badanie wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych.
Nadmorskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. w Gdańsku, informuje o możliwości skorzystania przez mieszkańców Gminy Sierakowice z wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych - kolonoskopii. Program finasowany jest przez Ministerstwo Zdrowia.
Ze względu na epidemiologię raka jelita grubego, na badania przesiewowe kwalifukują się:- osoby w wieku od 50 do 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- osoby w wieku od 40 do 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u któreg rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku od 20 do 49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej,
- osoby u których nie występują objawy kliniczne sugerujące raka jelita oraz które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciagu ostatnich 10 lat.
Wzór ankiety do wypełnienia przez pacjenta, na podstawie której następuje kwalifikacja do badania.
Jak często musisz robić kolonoskopię
Wystarczy, że zrobisz kolonoskopię raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.
Jak przygotować się do badania
Jeśli zdecydujesz się na badanie, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli na 3 dni przed badaniem przejdziesz na dietę płynną. Możesz pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy – jednak bez warzyw i dodatków.
W dniu poprzedzającym badanie możesz zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych i mleka. Po południu (ok. godz. 14.00) powinieneś zacząć przyjmować specjalny preparat do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie możesz jeść, aż do badania.
Na czym polega kolonoskopia
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). W Domu Medycznym "Otomińska" wykonywane badanie jest bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu – wymagane są wtedy aktualne badania krwi. Do badania używany jest insuflator dwutlenku węgla, który również wpływa na zmniejszenie dolegliwości (dwutlenek węgla bardzo szybko się wchłania). Bezpośrednio przygotowanie do badania (oczyszczanie jelit) zaczyna się po południu w dniu poprzedzającym badanie.
Program realizowany jest w Pracowni endoskopii w Domu Medycznym "Otomińska" w Gdańsku ul. Otomińska 15c. Badania będą wykonywane we wtorki, czwartki, piątki.
W przypadku osób zaintersowanych prosimy o kontak z Panią Magdaleną Cieplicką tel. 58 763 94 35.