Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym tj. 16 lipca br. pomiędzy Gminą Sierakowice (w partnerstwie z Gminą Kartuzy oraz Gminą Sulęczyno), a firmą ANTINUS Sp. z o.o. ze Skierniewic, zawarto długo wyczekiwaną umowę na dostawy i montaż instalacji kolektorów słonecznych oraz powietrznych pomp ciepła w gminach Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno.
Umowa jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „OZE dla Kaszub – wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia emisji w Gminie Sierakowice” ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach przedmiotowego projektu przewiduje się montaż 3 źródeł/instalacji i urządzeń wykorzystujących energię słońca, w dwóch technologiach: solarnej i fotowoltaicznej oraz powietrznych pomp ciepła do c.w.u. Inwestycja obejmuje zarówno sektor publiczny, jak i prywatny z obszaru Gmin: Sierakowice, Sulęczyno i Kartuzy. Łączna liczba instalacji powinna wynieść 855, w tym 522 instalacji solarnych, 273 powietrznych pomp ciepła do c.w.u. oraz 51 sztuk oświetlenia ulicznego solarnego i hybrydowego. Dodatkowa zdolność wytwarzania energii odnawialnej – 3,41 MW. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarniach – 665 ton równoważnika CO².
W ramach zawartej w dniu dzisiejszym umowy, Wykonawca zrealizuje w terminie do 31.12.2019 r. dostawę i montaż 522 instalacji kolektorów słonecznych oraz 273 powietrznych pomp ciepła za kwotę 9 598 529,04 zł. Projekt posiada dofinasowanie w wysokości 85 % kosztów kwalifikowalnych. Wykonawca w ramach zamówienia zaoferował dostawę i montaż instalacji kolektorów słonecznych firmy Viessmann oraz pompy ciepła firmy Hewalex.
Już od najbliższego poniedziałku przedstawiciele Wykonawcy będa odwiedzać obiekty, na których mają zostać zamontowane instalacje. Pierwsze montaże planowane są już pod koniec lipca.
Do zrealizowania pozostaje jeszcze zamówienie na budowę 51 latarni oświetlenia ulicznego w gminach Sierakowice (11 szt.) oraz Kartuzy (40 szt.). W ramach pierwszego postępowania przetargowego nie zgłosił się żaden wykonawca chętny do realizacji tychże prac. Gmina Sierakowice przystąpi niezwłocznie do przeprowadzenia ponownie przedmiotowego postępowania przetargowego.
Przypomnijmy, że Gmina Sierakowice (wraz z partnerami Gminą Sulęczyno oraz Gminą Kartuzy) aplikowała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o dofinansowanie projektu pn. „OZE dla Kaszub – wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia niskiej emisji w Gminie Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno”,składając niezbędny wniosek już prawie dwa i pół roku temu,dokładnie31 stycznia 2017 r. Projekt uzyskał pozytywną rekomendację Zespołu oceniającego i jako jeden z 24 projektów uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 316 921,99 złotych (85 % wartości kosztów kwalifikowanych). Koszt całkowity inwestycji to 9 956 025,10 złotych. Projekt przewiduje łącznie dostawę i montaż instalacji kolektorów słonecznych i powietrznych pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej na budynkach prywatnych w trzech gminach Sierakowice (555 szt. instalacji), Kartuzy (113 szt. instalacji) i Sulęczyno (125 szt. instalacji).
Konkurs o dofinasowanie został rozstrzygnięty 19 lipca 2018 roku, jednak dopiero 3 października 2018 roku Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał z gminą Sierakowice umowę o dofinansowanie projektu. Gminy partnerskie niezwłocznie przystąpiły do realizacji złożonych jeszcze w 2016 roku deklaracji uczestników projektu, organizując spotkania oraz wzywając do wniesienia niezbędnego wkładu finansowego. Niestety w tym czasie ok. 25 % uczestników projektu zrezygnowało z uczestnictwa w nim, co wiązało się z koniecznością organizowania tzw. naborów uzupełniających, w wyniku których dopiero w lutym 2019 r. udało się skompletować listy uczestników zadnia. Gmina ogłosiła dwa przetargi na realizację poszczególnych zadań projektu, pierwszy jeszcze w lutym br., który z przyczyn technicznych został unieważniony, drugi zaś ogłoszony 10 kwietnia br. zakończył się podpisaniem przedmiotowej umowy na dostawy i montaż.
W pierwszej kolejności sukcesywnie Wykonawca przeprowadzi wizje lokalne wszystkich obiektów inwestycyjnych. W ramach wizji zostaną uzgodnione, z właścicielami lub zarządcami poszczególnych obiektów, warunki realizacji w tym m.in. termin realizacji prac montażowych. W związku z wyłonieniem wykonawcy i ustaleniem faktycznych kosztów realizacji inwestycji, Gminy partnerzy mogą też zawrzeć z właścicielami lub zarządcami poszczególnymi obiektów, stosowne umowy regulujące sprawy udostępniania obiektów i zainstalowanych urządzeń. Zgodnie z informacjami przekazywanymi podczas spotkań z uczestnikami projektu informujemy również, że gmina Sierakowice czeka na niezbędną interpretację Krajowej Administracji Skarbowej ws. ewentualnego dodatkowego obciążenia 8 % (dla gospodarstw domowych o powierzchni użytkowej budynku nie większej niż 300 m2) lub 23 % (dla pozostałych uczestników projektu) podatkiem VAT otrzymanych dotacji. Po uzyskaniu stanowiska KAS będziemy Państwa niezwłocznie informować.