Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r., popularnie zwana Konstytucją 3 Maja, była dokumentem regulującym ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Konstytucji Amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Jej uchwalenie zostało uznane za święto już 5 maja 1791 r. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione w 1951 r., a przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r., jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.
W kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. tradycyjnie przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Sierakowicach zgromadzili się przedstawiciele samorządu, firm i instytucji oraz mieszkańcy, aby wspólnie obchodzić święto konstytucji i zamanifestować swój patriotyzm oraz pomodlić się w intencji Ojczyzny.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał gospodarz gminy, Tadeusz Kobiela, który powiedział m.in.:
– Oprócz świętowania i składania dziękczynienia Opatrzności Bożej za dar wolności, winniśmy także poddać się refleksjom, bo tak nakazuje uczciwość wobec tych, którzy o wolność walczyli: czy nie sprzeniewierzamy tego daru wolności? Wiele na to wskazuje, że jednak tak się dzieje, szczególnie w ostatnim czasie. Znowu wychodzą nasze narodowe grzechy, nasze przewiny, nasze skłócenia, nasze waśnie – to wszystko widzimy na co dzień. Nie widać woli pogodzenia się, woli pójścia na kompromis. Powinno to nam zostać zadane, aby upraszać u Matki Bożej kolejny dar – dar zgody naszemu narodowi.
Po przemówieniu Wójta Gminy wiązanki biało-czerwonych kwiatów przy pomniku złożyły delegacje. Jako pierwsi uczynili to przedstawiciele sierakowickiego koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, a po nich kolejno: radni Rady Gminy, przedstawiciel Rady Powiatu Kartuskiego, pracownicy Urzędu Gminy, komitet terenowy Prawo i Sprawiedliwość, uczniowie gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” działające przy sierakowickim gimnazjum, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach, pracownicy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, przedstawiciele KZPiT „Sierakowice”, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Sierakowicach oraz delegacja Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Modlitwę za ojczyznę odmówił proboszcz parafii św. Marcina, ks. dr Tadeusz Knut, który słowami modlitwy ks. Piotra Skargi prosił o pomyślność dla wszystkich Polaków i o odpowiedzialność rządzących naszym krajem.
Po zakończeniu uroczystości przy pomniku uczestnicy udali się do Ołtarza Papieskiego, gdzie mszę św. z kaszubską liturgią słowa odprawił ks. kan. Paweł Rąbca, proboszcz parafii p.w. św. Anny w Grabowie Kościerskim.