Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r., popularnie zwana Konstytucją 3 Maja, była dokumentem regulującym ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Konstytucji Amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Jej uchwalenie zostało uznane za święto już 5 maja 1791 r. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione w 1951 r., a przywrócono je ustawą z 6 kwietnia 1990 r. jako Święto Narodowe Trzeciego Maja.
W kolejną – 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji – tradycyjnie przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Sierakowicach zgromadzili się przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy, aby wspólnie obchodzić majowe święto, zamanifestować swój patriotyzm i pomodlić się w intencji Ojczyzny.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Mirosław Kuczkowski – przewodniczący Rady Gminy.
– Spotykamy się w tym miejscu od 80 lat. Ten pomnik jest wyrazem naszego lokalnego patriotyzmu. Można zadać pytanie: dlaczego kocham Polskę? Dlaczego tu przychodzę? Chyba nie dlatego, że jest ona najlepsza, najbogatsza, najpiękniejsza, ale dlatego, że jest moja, że jest nasza – powiedział Mirosław Kuczkowski i przypomniał, że w Kościele Katolickim 3 maja to także wspomnienie Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski.
– W tym miejscu kilka pokoleń mieszkańców Sierakowic spotykało się, aby wyrazić swoją miłość do Matki Boskiej, Królowej Korony Polskiej, ale także swój patriotyzm. Ten pomnik jest wyrazem patriotyzmu, gdyż zmusza nas do pamięci o tych, którzy zginęli w imię wolności naszej Ojczyzny. Polecajmy ich naszej pamięci – dodał Mirosław Kuczkowski.
Swój wkład w obchody majowego święta mieli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, który zaprezentowali taniec z flagami.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku. Biało-czerwone wiązanki złożyły delegacje: Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – koło w Sierakowicach, przedstawicieli sierakowickiej kultury, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o. Sierakowice, pracowników Urzędu Gminy, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Rady Gminy Sierakowice, Rady Powiatu Kartuskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, Towarzystwa Przyjaciół Ucznia „Horyzont”, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Floriana Ceynowy w Sierakowicach, Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości oraz Branżowej Szkoły i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.
Modlitwę za Ojczyznę odmówił ks. Tadeusz Knut. Proboszcz parafii św. Marcina modlił się słowami ks. Piotra Skargi: Boże, Rządco i Panie narodów nie wypuszczaj nas z ręki i karności Twojej. Za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, błogosław Ojczyźnie naszej, by zawsze wierna Tobie, przynosiła chwałę Twojemu Imieniu, a dzieci swoje wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący wieczny Boże, wzbudź w nas szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, abyśmy zapomniawszy swoich korzyści uczciwie służyli Twojemu ludowi. Ześlij Ducha Świętego na sprawujących rządy w naszym kraju, aby według Twojej woli mądrze i sprawiedliwie kierowali ludem sobie powierzonym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła św. Marcina, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Ossowskiego.