Z informacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Ochrony Środowiska w Gdańsku wynika, że mieszkańcy Gminy Sierakowice znajdują się w czołówce liczby złożonych wniosków na wymianę starych kotłów i termomodernizację budynków.
źródło: www.wfos.gdansk.pl
Mieszkańców wspierają pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Sierakowice, którzy informują zainteresowanych o możliwościach uzyskania dotacji i wskazują gdzie złożyć wniosek. Procedura naboru do Programu przewiduje, że wnioski muszą być składane indywidualnie przez mieszkańców do WFOŚiGW w Gdańsku, a nie do Urzędu Gminy Sierakowice.
Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Sierakowice uczestniczyli ostatnio w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym zorganizowanym przez Związek Gmin Pomorskich, na którym przedstawiciele WFOŚ omówili aktualne zasady udzielania dotacji do zakupu nowoczesnych kotłów c.o., pomp ciepła, i termomodernizacji budynków –zobacz prezentację z tego spotkania.
Wnioski należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, poprzez specjalny Portal Beneficjenta.
Krajowy Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych.
Właściciel istniejących budynków mogą liczyć na dofinansowanie
- na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno, itp.) na nowoczesne źródła ciepła np: kocioł na biomasę pellet lub węgiel. W przypadku źródeł zasilanych paliwami stałymi konieczne jest posiadanie certyfikatu ekoprojekt (ecodesign). Źródła gazowe i olejowe muszą wykazać się klasą efektywności minimum A, z kolei pompy ciepła minimum klasą A+.
- dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne w obiekcie jednorodzinnym w tym na:
- - docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,
- - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- - modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,
- - montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- - przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),
Wysokość dofinansowania jest zależna od poziomu dochodów na członka gospodarstwa domowego i wynosi od 15-90%. W razie potrzeby można będzie również skorzystać z preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie pozostałych kosztów kwalifikowanych zadania.
W budynkach nowobudowanych tj. nie oddanych jeszcze do użytku również można uzyskać dofinansowanie na nowe źródło ciepła np: kocioł gazowy, kocioł na pellet lub węgiel. Pod warunkiem, że zamontuje się go jeszcze do końca 2019r.
Od nowego roku uproszczona została procedura oceny wniosków o dofinansowanie. W szczególności zrezygnowano z wymogu wizytacji dopuszczającej jako warunku przyznania dofinansowania. Ponadto zrezygnowano z bezwzględnego obowiązku przeprowadzania wizytacji końcowej. Wizytacji końcowej podlegać będą wszystkie przedsięwzięcia realizowane w całości lub w część siłami własnymi i nie mniej niż 15% zadań zakończonych wybranych na podstawie próby określonej według zasad obowiązujących w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.