Drugiego dnia wiosny (22.03.2017r.) młodzież szkół podstawowych klas IV-VI z Jelonka, Tuchlina, Gowidlina i Kamienicy Królewskiej wybrała się na „zieloną lekcję”, po terenie Gminy Sierakowice.
Wyjazd odbył się w ramach projektu „Interaktywne metody nauczania i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów sposobem na rozwój kompetencji kluczowych w szkołach Gminy Sierakowice”. współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
Tego dnia uczniowie zwiedzili m.in. Oczyszczalnię Ścieków w Sierakowicach, gdzie zobaczyli jak pracuje oczyszczalnia ścieków. Następnie wzięli oni udział w spotkaniu z kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska – panem Mariuszem Laska, gdzie rozmawiano na temat jakości środowiska naturalnego w Gminie Sierakowice. Poruszono problemy związane ze spalaniem śmieci, nielegalnym odprowadzaniem ścieków do wody i gruntu, a także aktualne kwestie masowej wycinki drzew. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali rolę naszych codziennych wyborów na jakość środowiska w którym żyjemy. Kondycję lokalnego środowiska oceniono jako dobrą, jednak nadal wymaga ona naszej troski i działań, aby tego stanu co najmniej, nie pogorszyć.
Następnie uczniowie udali się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sierakowicach przy ul. Brzozowej 2a. Tam uczniowie dowiedzieli się jakie odpady należy dostarczać do PSZOK-u, a nie powinno się ich wrzucać do pojemników w domu. Baterie, przeterminowane leki, środki ochrony roślin, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to odpady bardzo niebezpieczne dla środowiska i powinny być przywiezione PSZOK-u. Zwykły kartonik po soku lub mleku potrafił również wywołać dyskusje – czy wrzucić go do plastiku, czy do makulatury? Podczas wizyty w PSZOK-u wszelkie wątpliwości dotyczące selektywnego zbierania odpadów zostały rozwiane.
Mamy nadzieję, że była to ciekawa lekcja ekologii, którą uczniowie na długo zapamiętają.