11 listopada 1918 r. oficjalnie zakończyła się I wojna światowa. Dla naszego kraju ta data jest symbolicznym nowym początkiem – po ponad stuletniej niewoli pod zaborami Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały szczególny charakter w całym kraju. Także w Sierakowicach nie zabrakło radosnego i patriotycznego świętowania tej wyjątkowej rocznicy.
Gminne uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej przez delegacje reprezentujące samorząd, szkoły, lokalne instytucje i organizacje. Chwilę później z Ronda 100-lecia Niepodległości Polski wyruszył Marsz dla Niepodległej, w którym licznie uczestniczyli mieszkańcy niosąc biało-czerwone flagi. Największą flagę nieśli uczniowie i nauczyciele z Małej Szkoły w Szopie.
Celem marszu był sierakowicki Rynek, gdzie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięto popiersie ks. Bernarda Łosińskiego, ale zanim to nastąpiło okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Tadeusz Kobiela.
– Witam was w wolnym kraju – powitał uczestników uroczystości sierakowicki włodarz. – Wasza obecność w tym miejscu świadczy dobitnie, że wzięliście sobie do serca słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Najważniejszy obowiązek spoczywający na nas współczesnych i na młodym pokoleniu to obowiązek szacunku dla własnej historii”. (…) Nigdy dość słów, które będą świadczyły o naszej wdzięczności wobec tych pokoleń, które przeminęły, a które wywalczyły, wymodliły i wypłakały wolność, której ukoronowaniem był 11 listopada 1918 roku. Nam ta wolność została dana, nie mówię w prezencie, ale została ona i zadana, żebyśmy jej prawidłowo używali, pielęgnowali i przekazywali następnym pokoleniom. (…) Dziś oddajemy szacunek wszystkim naszym bohaterom – tym znanym jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski i wielu innym, np. generałom, którzy walczyli o naszą wolność. Dziś chcemy także, dzięki hojności fundatorów odsłonić popiersie ks. Bernarda Łosińskiego, jednego z naszych bohaterów. To on, gdy Polska była pod zaborami dbał i dmuchał w żagle patriotyzmu przez co może łatwiej było w 1918 r. na tych ziemiach posiać ziarno wolności. Dzisiaj w dowód wdzięczności to popiersie zostanie poświęcone i przypominać będzie o naszych rodzimych bohaterach.
Wójt wspomniał także o mieszkańcach gminy, którzy w 1917 r. ryzykując własne życie ratowali dzwony z kościoła św. Marcina przeznaczone przez zaborcę do konfiskaty i przetopienia na cele militarne. Dziękował także nieżyjącym mieszkańcom Starej Huty, którzy po 1918 r., kiedy ustalano nową granicę polsko-niemiecką opowiedzieli się za pozostaniem po polskiej stronie. – Jesteśmy dumni z takich ludzi – dodał wójt Tadeusz Kobiela i na zakończenie zaapelował o zgodę i pojednanie w rodzinach i narodzie.
– Przed stu laty nasz naród, mimo że rozszarpany pomiędzy trzech zaborców, zdołał się w tej szczególnej chwili pojednać. Sprawa odrodzenia Rzeczpospolitej to była sprawa najważniejsza. Wszelkie spory zostały na boku i być może ten fakt, że Polacy potrafili się wtedy porozumieć spowodował, że podano sobie ręce i dokonał się cud odrodzenia Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. W tym stuleciu nie było takiego rozwarstwienia, jakie mamy w tej chwili. W wolnym kraju nie było takich sporów i waśni. Czy jest sens toczyć te spory? Nieprzychylny sąsiad się z tego śmieje, osłabia nas to bardzo. Może winniśmy spojrzeć na dziedzictwo twórców niepodległego państwa sprzed stu lat i mimo wszystko podać sobie ręce, najpierw w rodzinach, potem w sąsiedztwie i gminie, a na końcu w narodzie. Wolność jest nam zadana, ale może nie być wieczną wolnością. W tym szczególnym dniu weźmy to sobie do serca i rozmawiajmy językiem pojednania.
Pomnik ks. Bernarda Łosińskiego został poświęcony przez ks. prałata Mariana Szczepińskiego – wikariusza biskupiego. Popiersie dawnego sierakowickiego proboszcza wspólnie odsłonili fundatorzy – Andrzej Bigus i Tadeusz Bigus, a także autor dzieła Jarosław Wójcik i wójt Tadeusz Kobiela. Prelekcję nt. działalności społecznej, politycznej i gospodarczej ks. Bernarda Łosińskiego wygłosiła Danuta Pioch.
Uroczystości na Rynku zakończyły się polonezem, a chwilę później w kościele św. Marcina została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas mszy dr Mirosław Kuczkowski wygłosił prelekcję na temat duszpasterskiej działalności ks. Łosińskiego.
Zwieńczeniem uroczystości związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.