Aktualnie oczyszczalnie w Sierakowicach i Sulęczynie nie posiadają pełnego systemu unieszkodliwiania osadów ściekowych, co wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów za wywóz osadów. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sierakowicach przygotowało wniosek i otrzymało dofinansowanie na budowę "Budowa linii technologicznej do przerobu komunalnych zagęszczonych osadów ściekowych i innych odpadów organicznych na nawóz organiczno-mineralny" Obecnie trwają prace związane z wyłonieniem wykonawcy. Na dzień dzisiejszy odwodniony osad z naszej oczyszczali trafia na pola, bez obróbki.
Instalacja będzie przyjmować jedynie odwodnione osady ściekowe z komunalnych oczyszczalni ścieków w Sierakowicach i Sulęczynie. Końcowo powstaje dobrej jakości, bezwonny nawóz z dużą ilością wapna, jakże potrzebnych na naszych zakwaszonych glebach. Cały proces dostarczania i przeróbki osadu, będzie się odbywał w zamkniętych pomieszczeniach. Hermetyczny proces produkcji nawozu organicznego powoduje, że instalacja nie wydziela zapachów i pyłów, co sprawia że nie jest uciążliwa dla środowiska.
W technologii przetwarzania, zagęszczone osady dodawane są do rozdrobnionej biomasy, a następnie w specjalnym reaktorze po skontaktowaniu się z wysoko-reaktywnym wapnem palonym dochodzi do suszenia i sterylizacji w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Reakcji tej towarzyszy wysokie pH dochodzące do 12 oraz przejściowy roztwór mleka wapiennego sterylizujący wytwarzany produkt. Reakcja egzotermiczna CaO wraz z wilgocią zgromadzona w osadach powoduje, iż niepotrzebne jest dostarczanie energii z zewnątrz w celu osuszenia ww. substancji (w procesie wykorzystywane jest wyłącznie ciepło reakcji chemicznej stosowanego reagenta temp. od 55°C do 140°C (nie ma potrzeby stosowania zewnętrznych źródeł energii).
W rezultacie zastosowania ww. technologii powstaje suchy wysterylizowany, wygodny w transporcie i składowaniu ulepszacz glebowy, który w odróżnieniu od istniejących w oczyszczalni ścieków odpadów nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów, jest wolny od patogenów i nie stwarza zagrożenia epidemiologiczno-sanitarnego.
Nawóz organiczno – mineralny wytwarzany w instalacji może zostać wprowadzony do obrotu na podstawie dopuszczenia nawozowego wydanego przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.