21 marca minęła 110. rocznica urodzin ks. Bernarda Sychty. Z tej okazji delegacja sierakowickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego złożyła kwiaty przy pomniku tego wybitnego syna kaszubskiej ziemi.
Usytuowany w centrum miejscowości pomnik ks. Bernarda Sychty na stałe wpisał się w krajobraz Sierakowic. Fundatorami pomnika są panowie Andrzej i Tadeusz Bigusowie, znani na Kaszubach przedsiębiorcy.Uroczyste odsłonięcie monumentu w czerwcu 2015 roku było wielkim świętem kaszubszczyzny i wyrazem hołdu oddanym skromnemu kapłanowi pochodzącemu z Puzdrowa.
Ks. Bernard Sychta (ur. 21 marca 1907 r. w Puzdrowie, zm. 25 listopada 1982 r. w Gdańsku) był wybitnym językoznawcą, etnografem, dramatopisarzem, poetą i artystą malarzem. Jego zasługi dla kultury Kaszub i Kociewia są nieocenione. Znany jest przede wszystkim jako autor siedmiotomowego „Słownika gwar kaszubskich na tle kultury ludowej” będącego pierwszym kompendium wiedzy na temat języka kaszubskiego. Wydał także „Słownik gwar kociewskich na tle kultury ludowej”. Był autorem sztuk teatralnych (m.in. „Hanka sã żeni”, „Gwiôzdka ze Gduńska”, „Dzéwczã i miedza”, „Wesele kociewskie”) oraz prac z zakresu psychiatrii. W uznaniu zasług dla poznania kultury oraz gwar Kaszub i Kociewia w 1981 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego. To właśnie wtedy wygłosił pamiętne słowa: „Może mi kiedyś policzą Kaszuby, żem je tak kochał, tak się dla nich trudził”.