Mimo, że Światowy Dzień FAS obchodzony na świecie corocznie 9 września za nami warto przypomnieć, że to inicjatywa, mająca na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.
Akoholowy zespół płodowy (z ang. fetal alcohol syndrome, FAS) to zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.
Podstawowymi kryteriami FAS są:
- spowolniony rozwój fizyczny przed i po urodzeniu, w tym: niska waga urodzeniowa, opóźnienie rozwoju psychoruchowego;
- specyficzne anomalie w budowie twarzy, w tym: małogłowie, małoocze, krótkie szpary powiekowe, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, krótki zadarty nos, wygładzona rynienka nosowa, wąska górna warga, duży podbródek, nisko osadzone uszy.
- objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym: problemy z utrzymaniem równowagi, koordynacji wzrokowo- ruchowej, trudności z poczuciem własnego ciała w przestrzeni, zrozumieniem kierunków, zaburzenia uwagi, trudności z uczeniem się, przypominaniem informacji, trudności w zrozumieniu pojęć abstrakcyjnych m.in.: matematycznych, czasu, pieniądza, odległości.
Ponadto charakterystyczne dla osób z FAS są kłopoty z planowaniem, organizacją, rozwiązywaniem problemów, przewidywaniem, uczeniem się na błędach, oceną sytuacji, opóźniony rozwój mowy.
Picie alkoholu w okresie ciąży przez matkę zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu. Alkohol przenika przez łożysko, gdzie osiąga wysokie stężenia w organizmie płodu i jest przyczyną zespołów abstynencyjnych u noworodków. Alkohol działa najbardziej toksycznie w ciągu pierwszych 6 tygodni ciąży. W ciągu godziny od spożycia alkoholu jego stężenie we krwi płodu jest równe stężeniu alkoholu we krwi matki, ale w drugiej i trzeciej godzinie przewyższa je. Eliminacja alkoholu u płodu odbywa się głównie przez łożysko. Alkohol z powodu skurczu naczyń pępowiny powoduje niedotlenienie płodu, hamuje też rozwój komórek płodowych. Jedynym sposobem uniknięcia Alkoholowego zespołu płodowego jest 100% abstynencja kobiet w okresie ciąży.
Punkt Informacyjno - Konsultacyjny ds. Uzależnień
ul. Ks. B.Łosińskiego 1
83-340 Sierakowice
tel. 609 180 881
Godziny przyjęć:
Poniedziałek 10.00-15.00
Czwartek 10.00-15.00
Piątek 10.00-15.00
Punkt oferuje nieodpłatną pomoc polegającą m.in. na: prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień od alkoholu, udostępnianiu materiałów i specjalistycznej literatury z zakresu uzależnień.