15 sierpnia przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Sierakowicach zgromadzili się mieszkańcy, którzy wspólnie z przedstawicielami samorządu gminnego oddali hołd ofiarom I wojny światowej. W tym dniu odsłonięto tablicę z nazwą ronda, która od tej pory oficjalnie brzmi "Rondo 100-lecia Niepodległości Polski".
Święto Wojska Polskiego i 98. rocznica Cudu nad Wisłą to – jak podkreślił wójt Tadeusz Kobiela – szczególnie uroczysty dzień dla naszego odrodzonego 100 lat temu państwa.
– To miejsce w Sierakowicach, ta figura Królowej Korony Polskiej została ufundowana przez naszych pradziadów jako wotum dziękczynne za uratowanie nas, za uratowanie państwa przed nawałą bolszewicką – mówił sierakowicki włodarz. – W terminologii historycznej mówi się o cudzie, bo rzeczywiście był to cud wielki, wymodlony przez całe pokolenia, ale też i wywalczony. Polska zachowała niepodległość. Czas, aby pokolenia, którym przyszło żyć po roku 1920 oddały bohaterom cześć i honor, a także złożyły dziękczynienie Opatrzności Bożej za dar wolności.
Wójt przypomniał naszych sojuszników z tamtego czasu, ale też wspomniał o państwach, które pomocy nam udzielić nie chciały, chociażby poprzez blokowanie na granicach transportów wojskowych.
– Dziś, tu u nas, w naszej miejscowości pragniemy dołożyć kolejną cegiełkę do tego miejsca tak bardzo związanego z uroczystościami upamiętniającymi naszą niepodległość – kontynuował wójt Tadeusz Kobiela. – Niedawno, przy okazji święta 3 Maja, wspominałem, że właśnie 15 sierpnia zamierzamy na mocy uchwały Rady Gminy poświęcić i oddać to rondo, nazywając je dla upamiętnienia odzyskanej niepodległości Rondem 100-lecia Niepodległości Polski. Pragnąłbym, aby każdy, kto tu przechodzi załatwiając swoje codzienne sprawy, chociaż chwileczkę w tym miejscu, nawet nie zatrzymując się, w zadumie pomyślał o tych, którzy w owym czasie oddali to, co mieli najcenniejszego – swoje życie. Tylko dzięki ofierze, dzięki krwi ta niepodległość została nam dana, wsparta Opatrznością Bożą, której będziemy za chwilę dziękowali podczas uroczystej mszy świętej.
Po okolicznościowym przemówieniu wójta apel poległych odczytał Witold Sildatk, drużynowy Drużyny Starszoharcerskiej „Tajfuny” z Sierakowic. Odczytane zostały nazwiska ponad 180 osób poległych w Wielkiej Wojnie, pochodzących z Sierakowic, Tuchlina, Paczewa, Puzdrowa, Pałubic, Łyśniewa, Załakowa, Szopy, Mojuszewskiej Huty, Mojusza, Bąckiej Huty, Kamienicy Królewskiej i Skrzeszewa. Hołd ofiarom oddali także przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji, składając przy pomniku kwiaty.
Na rondzie sąsiadującym z pomnikiem wójt Tadeusz Kobiela, wiceprzewodniczący Rady Gminy Mirosław Kuczkowski i ks. proboszcz Tadeusz Knut wspólnie odsłonili tablicę z nazwą „Rondo 100-lecia Niepodległości Polski”. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli radni jeszcze w marcu.
Po zakończeniu uroczystości przy pomniku uczestnicy przemaszerowali do kościoła p.w. św. Marcina, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po mszy odbył się koncert w ramach VIII Festiwalu Muzyki Kameralnej. Publiczność mogła wysłuchać koncertu „Msza polska” Jana Maklakiewicza w wykonaniu chóru kameralnego DISCANTUS, Marzeny Michałowskiej (sopran) i Marcina Armańskiego (organy) pod dyrygenturą Miłosza Janiaka.