We wtorek, 15 maja, w siedzibie Urzędu Gminy w Sierakowicach zostało zorganizowane spotkanie informacyjne dotyczące projektu „NESTOR – standard wsparcia osób starszych w Powiecie Kartuskim”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o działaniach przewidzianych w projekcie, a także mieli możliwość pobrania dokumentów rekrutacyjnych i skorzystania z pomocy w ich wypełnieniu.
Uczestników spotkania powitali: wójt Tadeusz Kobiela oraz Janina Kwiecień – starosta Powiatu Kartuskiego. O szczegółach projektu NESTOR opowiedział Mateusz Szulc – dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu Kartuskiego i jednocześnie koordynator projektu.
NESTOR to projekt Powiatu Kartuskiego realizowany przy współpracy samorządów gminnych z Sierakowic, Stężycy i Sulęczyna, a także organizacji pozarządowych: Fundacji Solidarności Międzypokoleniowej i Samopomocy Sąsiedzkiej S2 oraz Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego. Wartość projektu wynosi 1 425 342,00 zł, z czego 1 354 074,90 zł to wsparcie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
W ramach projektu NESTOR powstanie 5 klubów aktywności dla 75 seniorów. W gminie Sierakowice zostaną utworzone trzy Kluby Nestora dla 45 osób – w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach, w świetlicy wiejskiej w Paczewie i sali Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” w szkole w Gowidlinie. Działalność rozpoczną już w czerwcu.
O ofercie Klubu Nestor opowiedziała Sulisława Borowska z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego we Wieżycy. Kluby są ciekawą i dostosowaną do potrzeb i możliwości seniorów formą aktywności, realizowaną metodą uniwersytetu ludowego. Uczestnicy klubów będą mieli możliwość skorzystania ze stałych spotkań w niedużej grupie. W programie klubów m.in.:
- spotkania z lekarzem, który opowie jak zdrowo i aktywnie żyć;
- warsztaty artystyczne – odkrywanie talentów;
- historia mojej wsi, regionu i rodziny;
- estetyka mojej zagrody, wsi i dalszego krajobrazu;
- aktywne formy wypoczynku;
- spotkania z prawnikiem;
- wspólne śpiewanie i zabawy teatralne;
- wyjazdy do teatru, na basen oraz zwiedzanie ciekawych miejsc;
- cyfrowy świat smartfonów, komputerów i Internetu;
- pielęgnowanie relacji z bliskimi i relacji międzypokoleniowych;
- zajęcia fakultatywne wynikające z potrzeb uczestników;
- słodki poczęstunek.
Ponadto w ramach projektu 100 osób z trzech wymienionych wcześniej gmin (w tym 60 osób z terenu gminy Sierakowice) zostanie objętych systemem całodobowej teleopieki. O szczegółach działania systemu opowiedział Stanisław Malinowski z Fundacji S2.
Teleopieka to system powiadamiania alarmowego działający w oparciu o telefon stacjonarny lub komórkowy, przeznaczony dla osób starszych, samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych, zagrożonych wystąpieniem niebezpiecznych zdarzeń związanych ze stanem zdrowia.
Jak działa system teleopieki? W przypadku zagrożenia związanego ze złym samopoczuciem, zasłabnięciem czy wypadkiem osoba objęta systemem teleopieki nawiązuje połączenie telefoniczne z Centrum Teleopieki za pomocą przycisku SOS, który nosi stale przy sobie. Przeszkolony konsultant oceni zagrożenie i podejmie działanie w celu udzielenia pomocy, np. wezwie sąsiada, pogotowie ratunkowe lub inne służby. W ramach projektu osoba objęta teleopieką otrzyma telefon stacjonarny lub komórkowy wraz z bezprzewodowym przyciskiem SOS w formie bransoletki lub wisiorka. Korzystający z usługi teleopieki we własnym zakresie jest zobowiązany do zapewnienia łączności telefonicznej stacjonarnej lub komórkowej (abonament stacjonarny lub aktywna karta SIM).
Dla wszystkich uczestników udział w projekcie jest bezpłatny. Formularze rekrutacyjne można pobrać w biurze podawczym Urzędu Gminy w Sierakowicach. Wszelkich informacji na temat projektu udzielają pracownicy Starostwa Powiatowego w Kartuzach pod numerem telefonu: 58 380 08 02.