W ramach projektu pn. Interaktywne metody nauczania i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów sposobem na rozwój kompetencji kluczowych w szkołach Gminy Sierakowice” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 Gmina Sierakowice realizuje zajęcia pozalekcyjne w szkołach podstawowych oraz gimnazjach.
Uczniowie rozwijają podstawowe i przekrojowe kompetencje kluczowe zarówno podczas zajęć stacjonarnych jak i wyjazdów edukacyjnych.
Do tej pory uczniowie mieli okazję m.in.
• zwiedzać budynki o niespotykanej architekturze, geometrii i symetrii - w ramach wyjazdu studyjnego do Gdańska i Kartuz, co było wzbogaceniem zajęć pn. Geometria w praktyce życia codziennego
• poznać zasady funkcjonowania zakładów meblowych w Gdańsku i Lęborku w celu zgłębienia zagadnień ukierunkowanych na kompetencje kluczowe poszukiwane na rynku pracy
• doskonalić swoje kompetencje społeczne i informatyczne dzięki wizytom w redakcjach lokalnych dzienników w Lęborku i Kartuzach.
Dzięki zajęciom rozwijającym kompetencje kluczowe związane z rynkiem pracy uczniowie spotkali się ze specjalistą zakresie wizerunku i komunikacji, który dzielił się z uczestnikami zajęć wiedzą tworzenia wizerunku zawodowego, sztuką prezentowania jaki i znaczenie identyfikacji wizualnej w komunikacji oraz ze specjalistą w zakresie żeglarstwa w celu prezentowania budowy okrętów – żaglomistrzem poprzez warsztaty pracy (m.in. projektowanie materiałów do uszycia żagli).
Na kolejnym etapie realizacji projektu uczniowie będą zdobywać wiedzę i doświadczenie poprzez udział w kolejnych wyjazdach edukacyjnych m.in. do Centrum Edukacji Ekologicznej, parku naukowo – technologicznego, stoczni żaglowej i jachtowej, gdzie poznają zasady fizyki wykorzystywane w pracy prostych urządzeń, ocenianie lokalnego stanu środowiska, poznanie miejsc związanych z edukacją ekologiczną.
Spotykać będą się również z pracodawcami, co pomóc ma w planowaniu własnej ścieżki kariery oraz w przygotowaniu do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.
Dzięki zakupionym w ramach projektu pomocom dydaktycznym oraz wyposażeniu interaktywnemu zajęcia stacjonarne prowadzone są z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej w oparciu o nowoczesne metody i techniki dydaktyczno-pedagogiczne.
Wartość projektu: 1 588 336,10 zł
Wartość dofinansowania: 1 508 919,29 zł
Nr wniosku: RPPM.03.02.01-22-0011/15
Oś priorytetowa: 3. Edukacja
Działanie: 3.2. Edukacja Ogólna
Poddziałanie: 3.2.1 Jakość Edukacji Ogólnej
_________________________________________________________________________________
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020