„Ekokreatywni z SP2”
Grupa „Ekokreatywni z SP2”, w skład której wchodzą: Milena Laska, Ula Kotłowska, Agnieszka Kaspruk, Amelia Miotk – wszystkie z klasy 7a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach – w ramach projektu „Postaw na Słońce”, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, stworzyła artykuł dotyczący odnawialnych źródeł energii w Gminie Sierakowice, który został opublikowany w najnowszym numerze Wiadomości Sierakowickich. Zachęcamy do lektury.
OZE – wybór należy do Nas
Zimowy okres jest czasem, kiedy popołudniowy spacer nie zawsze jest przyjemnością. Dymy w powietrzu, trudności z oddychaniem nie zachęcają nas do zabaw podwórkowych. Badania naukowe oraz nasze obserwacje wskazują, że klimat się zmienia. Przyczyną tego są między innymi liczne zanieczyszczenia powietrza. Jednym z powodów, dla którego postanowiliśmy podjąć działania była informacja, jaką pozyskaliśmy od jednego z mieszkańców (nazwisko znane autorom) naszej miejscowości, dotycząca przekroczeń norm obecności niebezpiecznych pyłów nie na zewnątrz, ale wewnątrz domu. Możemy to zobaczyć na załączonym wykresie.
Kolory fioletowe i czerwone stanowią przekroczenie normy, która wynosi w okresie 24-godzinnym 25 mikrogramów/ metr sześcienny. Takie zjawisko, jak widać na wykresie, pojawia się bardzo często o tych samych porach dnia i roku, gdzie ilość pyłów dochodzi do 350 mikrogramów na metr sześcienny. Łatwo policzyć, że norma została przekroczona aż 14-krotnie.
Czym są niebezpieczne pyły obecne w powietrzu?
Pył o średnicy cząsteczek poniżej 10qm., PM10 jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem rakotwórcze metale ciężkie.
PM2.5to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:
- nasilenie astmy,
- osłabienie czynności płuc,
- nowotwory płuc, gardła i krtani,
- zaburzenia rytmu serca,
- zapalenie naczyń krwionośnych,
- miażdżycę,
- niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami.
Taki stan rzeczy nie nastraja pozytywnie, a istnieje prawdopodobieństwo, że może się jeszcze pogorszyć, jeśli nie podejmie się odpowiednich środków zaradczych.
Jak „uratować” czyste powietrze ?
Odpowiedzią na ten problem są odnawialne źródła energii, czyli OZE. To skrót, z którym od jakiegoś czasu spotykamy się często w mediach, w szkole, w codziennym życiu. Powinniśmy zainteresować się tym zagadnieniem, ponieważ jest to czysta energia, bez emisji zanieczyszczeń do powietrza. Tradycyjne źródła, których zasoby wyczerpują się, a ich spalanie wpływa negatywnie na stan atmosfery, niszczą zdrowie i życie ludzi. Emisja toksyn jest przyczyną wielu chorób, które mogą być zagrożeniem dla życia wszystkich organizmów żywych. Skutki mogą ciągnąć się za nami całe życie.
OZE pozyskiwane są z promieni słonecznych, siły wiatru, biomasy, z energii wody. A więc są pozyskiwane z natury, zatem darmowe. Nigdy ich nie zabraknie. Nie wytwarzają szkodliwych substancji dla ludzi i istot żyjących na Ziemi. To powinno nas skłonić do coraz intensywniejszego pozyskiwania energii opartej na OZE.
Kolejną zaletą OZE jest większa czystość wokół nas. Dom ogrzewany energią odnawialną to również czystość. W kotłowni nie ma węgla, który mógłby brudzić. Budynki (np. przedszkola, szkoły, firmy)nie muszą zatrudniać dodatkowych pracowników, aby ci dbali o czystość. Zmniejsza to wydatki i zwiększa efektywność. Dzięki temu oszczędzamy.
Dlaczego warto postawić na Słońce?
Słońce świeci od miliardów lat i będzie jeszcze świeciło przez kilka następnych. Ta gwiazda jest niezbędna dla istnienia życia na Ziemi. Promień Słońca to nie tylko światło, ale życiodajna energia, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów.
Solary na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach.Źródło: własne
Fotowoltaika jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej?
Wciąż pokutuje przekonanie, że ze względów pogodowych Polska nie jestem najlepszym krajem do stosowania fotowoltaiki, a panele najlepiej działają w gorącym, słonecznym klimacie. To prawda, ale również w Polsce jej wydajność w ciągu roku stoi na bardzo wysokim poziomie. Łączny, roczny uzysk dla tak zoptymalizowanej instalacji fotowoltaicznej wynosi aż 5935 kWh energii rocznie. Taka ilość energii zaspokoiłaby zapotrzebowanie na energię dla 5-osobowej rodziny i ograniczyłaby emisję dwutlenku węgla o blisko 5 ton rocznie. To również oszczędności na rachunku sięgające ok. 3.300 zł. Inwestycja w energię słoneczną Polakom po prostu się opłaca.
Poniższe zdjęcia prezentują przykładowe budynki na których są zamontowane kolektory słoneczne .
Prywatna posesja przy ul. Wojska Polskiego w Sierakowicach
Źródło: własne
Prywatna posesja w miejscowości Migi Źródło : własneSIŁA WIATRU
Siłę wiatru możemy również wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej. Do wytworzenia energii wiatrowej stosowane są wiatraki o osi pionowej lub poziomej. Te pionowe składają się z łopat, strun lub żeber ułożonych w kształcie bębna. Są tańsze w budowie chociaż mniej efektywne. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że możemy je stawiać w terenach zabudowanych. Turbiny pionowe również są mniej szkodliwe dla ptaków, potrzebują mechanizmu naprowadzanego na wiatr i umożliwiają ograniczenie obrotów turbiny, kiedy jest on silny. Turbina pozioma wymaga więcej miejsca, wytwarza więcej hałasu, ale za to jest bardziej efektywna.
Turbiny wiatrowe przy przedszkolu „Zielony Wiatraczek” w Sierakowicach.Źródło: własneBiomasa – co to jest i z czego powstaje?
Biomasa jest materiałem pochodzenia roślinnego, wykorzystywanym jako paliwo do produkcji ciepła lub energii elektrycznej. Może ona pochodzić z roślin lub zwierząt, pod warunkiem, że materia ta ulega biodegradacji. Najwięcej biomasy pochodzi z leśnictwa oraz rolnictwa, a także rybołówstwa. Jest także produkowana w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle. Pierwszym etapem produkcji biomasy jest przeprowadzanie fotosyntezy przez rośliny. Pobierają one dwutlenek węgla oraz wodę, by pod wpływem promieni słonecznych wyprodukować energię niezbędną do wzrostu. Zwierzęta zjadają rośliny, pobierają energię, po czym przetwarzają ją. Biomasa to produkty, odpady i pozostałości z produkcji rolnej . Może być wykorzystywana w formie pelletu, brykietu, olejów roślinnych, odpadów ściekowych itd.
Źródło: EcoProgres.
Pompy ciepła
Są to urządzenia o bardzo dużej skuteczności energetycznej i występują w różnych wariantach. Działają na zasadzie lodówki. Pompa ciepła odbiera ciepło z tzw. dolnego źródła. Dalej przekazuje je do instalacji grzewczej w domu. W naszej gminie najbardziej popularne są pompy ciepła gruntowe, z których mieszkańcy najczęściej korzystają. Najbardziej efektywnie działa , gdy jest wspomagana fotowoltaiką
Zastosowanie tych wszystkich powyższych rozwiązań technologicznych (które mają oczyścić powietrze, a tym samym zapewnić nam i naszej planecie „zdrowe życie”) wspomagają różne programy. Między innymi program „Czyste powietrze”. Jest to rządowy program zachęcający do skorzystania z dopłat na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków. Celem rządowego Programu Czyste Powietrze jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa.
Na jakie działania można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”
Dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze ” można otrzymać na :
– wymianę starych pieców opalanych węglem na piece opalane np. gazem, peletem;
– instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
– ocieplenie ścian;
– mikroinstalację fotowoltaiczną.
Mieszkańcy mogą również skorzystać z programu „Mój prąd”. Program ten w dużym stopniu przyczynił się do popularyzacji fotowoltaiki.
Odnawialne źródła energii w Gminie Sierakowice.
Aby być bardziej zorientowanymi w dziedzinie OZE przeprowadziliśmy wywiad z Panem Mariuszem Laską (kierownikiem ds. Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy), który opowiedział nam o odnawialnych źródłach energii w Sierakowicach.
Co sądzi pan o energii odnawialnej wytwarzanej przez słońce?
W okresie od kwietnia do października mamy dzięki solarom, które są zasilane promieniami słonecznymi, ciepłą wodę w domu. Dzięki temu nie musimy używać swoich pieców, które często są na węgiel, a emitują szkodliwe dymy i niebezpieczne pyły. Mamy przez to oszczędność na opale, wygodę oraz czystsze powietrze, które sprawia, że jesteśmy zdrowsi. Wiele osób nie sądziło, że tyle darmowej energii możemy uzyskać ze słońca.
Jak według pana wygląda pozyskiwanie energii odnawialnej w Polsce?
Z uwagi na położenie Polska nie ma idealnych warunków do korzystania z energii słonecznej, mimo to przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń jesteśmy w stanie z niej skorzystać. Urządzenia, które wykorzystują energię to:
– panele fotowoltaiczne i pompy ciepła (bezpośrednie promieniowanie słoneczne);
a poprzez ogrzane przez słońce powietrze korzystają:
– rekuperatory (urządzenia odzyskujące ciepło z wentylacji budynków).
Energia słoneczna pozwala rosnąć wszelkim roślinom, w tym drzewom, które, korzystając ze słońca, wytwarzają biomasę wykorzystywaną do ogrzania naszych domów.
Największy sukces energetyki odnawialnej w naszej gminie?
19 lipca br. projekt „OZE dla Kaszub – wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia niskiej emisji w Gminie Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno” uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 316 921,99 złotych (ok. 85 % wartości kosztów kwalifikowanych). Koszt całkowity inwestycji to 9 956 025,10 złotych.
Mamy nadzieję, że to przyczyni się do polepszenia stanu środowiska w naszej gminie, a tym samym zdrowia wszystkich mieszkańców.
OZE w sierakowickim przedszkolu
W ramach naszych dociekań związanych z OZE odwiedziliśmy również przedszkole „ Zielony Wiatraczek”. Dzięki uprzejmości dyrektor Lucyny Fularczyk spotkaliśmy się z Ewą Keller i Beatą Mielewczyk, zdobyliśmy informację na temat rodzajów energii zastosowanych w przedszkolu. Zobaczyliśmy, jak wyglądają urządzenia, rozwiązania technologiczne w budynku. Przedszkole było projektowane jako budynek pasywny. Całe ogrzewanie przedszkola oparte jest na źródłach odnawialnych. Natomiast do oświetlenia wykorzystywany jest prąd z sieci energetycznej. Zapytaliśmy, czy wiatraki, które wspomagają produkcję energii przyczyniły się do śmierci jakiegoś ptaka czy nietoperza. Panie odpowiedziały, że nie zdarzył się ani jeden taki wypadek, co bardzo nas ucieszyło.
A teraz kilka zdjęć z naszych obserwacji w czasie trwania projektu:
Mamy nadzieję, że tym artykułem nieco przybliżyliśmy czytelnikom zagadnienia zwiazane z OZE, a tym samym wzrośnie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”. Wszak wszyscy chcemy być zdrowi i żyć w czystym środowisku.
DZIĘKUJEMY!
Grupa „Ekokreatywni z SP2”