Potrzeba 30 milionów na rozbudowę ORW w Szklanej i zapewnienie przyszłości jej wychowankom
Wraz z postępem społeczeństwa rośnie świadomość i potrzeba wsparcia osób niepełnosprawnych. Dlatego rozbudowa istniejącego ośrodka staje się kwestią niezwykle pilną i ważną. Tego typu placówki są nie tylko miejscem, gdzie dzieci mogą otrzymać specjalistyczną opiekę, ale także stanowią oazę dla ich rozwoju, poznawania świata i nawiązywania przyjaźni.
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Szklanej jest przykładem dla innych, jak powinien funkcjonować tego typu obiekt, który w skali kraju jest uznany za unikatowy. Duża placówka przyjmuje dzieci z regionu, który obejmuje aż 5 powiatów: kartuski, kościerski, bytowski, wejherowski oraz lęborski. Opiekę znalazło tu 200 podopiecznych. Zapewniony jest im transport zarówno do ośrodka, jak i z powrotem oraz kompleksowa opieka i rehabilitacja.
Co jednak zrobić z wychowankami, którzy dorastają i nie kwalifikują się już do pobytu w ośrodku? Warto dodać, że osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać ze świadczeń ośrodka tylko do 24. roku życia, w niektórych przypadkach maksymalnie do 25. roku życia (to zależy od stopnia niepełnosprawności). Osoby przez lata wspierane w rozwoju i rehabilitowane nagle pozostają bez fachowej opieki. Ich najbliżsi boją się natomiast o ich przyszłość. Rodzice często mają już mniej sił, by się nimi zaopiekować. Obecnie dwudziestu absolwentów ośrodka nie kwalifikuje się do pobytu w placówce i pozostaje w domach. W ośrodku mieli kontakt z rówieśnikami, rehabilitację, zajęcia, a teraz zostają pozostawieni samym sobie.
Stefan Czaja, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Uśmiech Dziecka" w Szklanej, który funkcję tę pełni już od 17 lat, opowiedział o planach rozwoju ośrodka. Fundacja "Uśmiech Dziecka" wychodzi z inicjatywą wybudowania 12 mieszkań wspomaganych i placówki dziennego pobytu jakim byłby Środowiskowy Dom Samopomocy dla 60 osób, które z pewnością zapewniłyby przyszłość ich absolwentom. W mieszkaniach mogliby oni przebywać już do końca życia. Planowana jest rozbudowa ośrodka o kolejne dwa budynki, mniej więcej o powierzchni równej obecnym obiektom, czyli o 3.000 m kw. Obiekt powstanie na sąsiedniej działce. 12 stycznia 2024r. Fundacja uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę obu obiektów wydane przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach.
Na budowę potrzeba 30 milionów złotych. Szukane są fundusze na realizację planów. Im więcej firm, im więcej osób się zaangażuje, tym większa szansa na realizację projektu.
Pomóc można, wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto fundacji czy też przekazując swoje 1,5 proc. podatku dochodowego.
Rozbudowa ośrodka jest niezwykle ważna i pilna. Daje niepełnosprawnym możliwość dostępu do specjalistycznej opieki i terapii, zapewnia nowoczesne i odpowiednie warunki do rozwoju oraz odciąża rodziców, dając im pewność, że dzieci są w dobrych rękach. Inwestycja w rozbudowę ośrodka jest nie tylko inwestycją w przyszłość tych dzieci, ale także w przyszłość naszego społeczeństwa, które staje się coraz bardziej świadome i otwarte na potrzeby osób niepełnosprawnych.
FUNDACJA POMOCY DZIECIOM NIEPEŁNOSPRAWNYM
“UŚMIECH DZIECKA”
Szklana 1, 83-334 Miechucino, gmina Sierakowice
tel./fax: (058) 681 91 79
e-mail: fundacja@usmiechdziecka.com.pl
Wpis do KRS nr 0000027416 NIP: 589-17-44-910 REGON: 192557788
Konto: Bank Spółdzielczy Sierakowice nr 95 8324 0001 0000 1368 2000 0010
Rozliczając PIT możesz przekazać 1,5% na cele statutowe
Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Uśmiech Dziecka" KRS 0000027416