Nagroda Haliny Ewy Buchacz 2023 dla najlepszego absolwenta z języka kaszubskiego
Ò mòwò starków, më Ce w strój òbleczemë bùszny,
że mdzesz sklënia jak gwiôzdów trój, jak słuńca wid pëszny!
J. Trepczyk, Naszô mòwa
Możemy być dumni z naszych wychowanków, bo corocznie wyłaniani są kolejni nominowani do nagrody H. E. Buchacz dla najlepszego absolwenta szkoły podstawowej w zakresie języka kaszubskiego i mamy wciąż kandydatów, których możemy wskazać do tego zaszczytnego wyróżnienia. To oznacza, że jesteśmy wierni regionalnym przywiązaniom, tradycjom, rozmiłowani w rodzimej kulturze i dbający o kondycję rodnej mowy. Przed wielu laty ten scenariusz nakreślił potomnym poeta w cytowanym na wstępie liryku. Wedle jego wizji ojczystą mowę Kaszubów czeka świetlana przyszłość. Czy tak jest w istocie? Czy można by jeszcze standardy w tym zakresie poprawić? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć już każdy z osobna. Jedno jest wszakże pewne – środowisko kaszubskie nie ustaje w realizowaniu pokoleniowych obowiązków względem własnej kultury i języka. Jedni czynią to poprzez pielęgnowanie wartości w domowych pieleszach, inni uwijają się wokół tematu w przeróżnych instytucjach. Są też tacy, którzy starają się docenić i nagrodzić starania tych pierwszych. Od siedemnastu lat czyni to w sierakowickiej gminie Halina Ewa Buchacz, fundując dla najbardziej zaangażowanych absolwentów szkól podstawowych pięknie oprawione dyplomy oraz wartościowe nagrody pieniężne.
Według najnowszych danych z Systemu Informacji Oświatowej w Gminie Sierakowice naukę języka kaszubskiego pobiera w bieżącym roku szkolnym 1058 osób, co stanowi około 1/5 wszystkich uczniów. Dane dotyczące ilości uczniów pobierających naukę języka kaszubskiego plasują gminę na trzecim miejscu w powiecie (po Gminie Żukowo i Kartuzy). Lepiej na korzyść Gminy Sierakowice przemawiają jednak statystyki przyrównujące ilość uczniów pobierających naukę kaszubskiego w stosunku do ogółu uczniów. Wtedy Sierakowice wiodą zdecydowany prym – 1058 z ogólnej liczby 5030; potem jest Żukowo – 1405 z 9708; i Kartuzy – 1337 z 10072.
Trzeba wspomnieć, że zaangażowanie dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i samych uczniów w pielęgnowanie rodzimych wartości jest ogromne. Co roku są to rozliczne konkursy przedmiotowe i setki biorących w nich udział uczestników. Reprezentanci Gminy Sierakowice zawsze zaznaczają swoją obecność na każdym szczeblu zmagań i są w ścisłych czołówkach. W procesie enkulturacji młodego pokolenia uczestniczą też aktywnie stowarzyszenia i instytucje działające na rzecz regionalnej społeczności, a także miejscowy biznes oraz miejscowe władze gminne. Tak połączone naczynia procentują w przyszłości silnie osadzonymi w realiach małej ojczyzny obywatelami.
W końcówce grudnia 2023 (dokładnie 29 XII), podczas sesji Rady Gminy Sierakowice, miało miejsce uroczyste wręczenie wyróżnień. W imieniu fundatorki nagrody przekazała córka Joanna Kula wraz z mężem Grzegorzem. Wyróżnienia trafiły do laureatów z pięciu szkół (Gowidlina, Kamienicy Królewskiej, Lisich Jam, Mojusza i Puzdrowa). Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Kinga Szczypior z SP w Kamienicy Królewskiej,
Marcel Konkel z SP w Gowidlinie,
Klaudia Grabowska z SP w Lisich Jamach,
Wiktoria Lis z SP w Mojuszu,
Dominika Damaszk z SP w Puzdrowie.
Wraz z laureatami nagrody pojawili się ich rodzice, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Gratulacje i życzenia od sponsorki nagrody przekazała Jej córka, a w imieniu samorządu dołożył także garść serdeczności wójt Tadeusz Kobiela. Wszystko odbywało się w obecności radnych samorządu gminnego, sołtysów, przedstawicieli mediów, w tym Wiadomości Sierakowickich, które tą drogą przekazują laureatom najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów w nowych realiach edukacyjnych.
Danuta Pioch, fot. Elwira Cyman