Po raz piętnasty zostały przyznane nagrody dla najlepszych absolwentów szkół podstawowych z terenu Gminy Sierakowice. Nagrody wręczono 5 września 2023 r. podczas sesji Rady Gminy. Uczniom towarzyszyli dumni z ich osiągnięć rodzice, Dyrektor SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach - Krzysztof Andryskowski oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Mała Szkoła” w Szopie - Przemysław Łagosz.
Do konkursu dyrektorzy szkół zgłaszają absolwentów, którzy podczas nauki na poziomie szkoły podstawowej w klasach VI-VIII w każdym semestrze oraz na koniec każdego roku szkolnego otrzymali średnią ocen co najmniej 5.0, a także wykazali się osiągnięciami w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych. Ideą konkursu jest promowanie zdolnych uczniów, motywowanie ich do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, sporcie i zachowaniu. Innym, nie mniej istotnym celem tego konkursu jest budzenie wśród uczniów świadomości, że ich sukcesy są dostrzegane i nagradzane przez szkolną i lokalną społeczność.
Do komisji oświaty, zdrowia i pomocy społecznej Rady Gminy wpłynęły 3 akty nominacji. Komisja rozpatrzyła wnioski i zgodnie z regulaminem konkursu nagrodziła wszystkich nominowanych absolwentów. Jak poinformowała Bogumiła Okroj, przewodnicząca komisji, najlepszym absolwentem szkoły podstawowej został Antoni Sildatk, absolwent SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, natomiast wyróżnienia otrzymały Agnieszka Stankowska i Aleksandra Browarczyk, absolwentki SP w Zespole Szkolno-Przedszkolnym „Mała Szkoła” w Szopie .
Nagrody i wyróżnienia podczas sesji wręczyli: Zastępca Wójta Zbigniew Fularczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Mirosław Kuczkowski.
Nagrodzonym absolwentom, ich rodzicom oraz dyrektorom składamy serdeczne gratulacje!
O Antonim pisaliśmy już w czerwcowym wydaniu „Wiadomości Sierakowickich” z okazji jego wygranej w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym. Przypominamy Państwu ten artykuł:
Antoni Sildatk – trzykrotny laureat Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego i zdobywca Korony Gór Polski
Wśród społeczności Gminy Sierakowice nie brakuje uczniów ambitnych i osiągających sukcesy. Są jednak i tacy, którzy wyróżniają się szczególnym talentem. Rzetelna nauka jest bardzo ważna, ale trzeba czegoś więcej, by nie była ciężarem. Gdy uczymy się z pasją, a wiedzę zdobywamy nie tylko z książek, lecz poznajemy świat wszystkimi zmysłami, to lepiej zapamiętujemy zdobyte informacje. Sama teoria nie ma bowiem wartości, jeśli nie umiemy zastosować jej w praktyce.
Uczniem, który wykazał się ogromnym zaangażowaniem, szczególnym talentem, a do tego łączy przyjemne z pożytecznym jest Antoni Sildatk, czternastolatek, uczeń SP nr 2 w Sierakowicach. Ten młody, ambitny i pracowity człowiek dokonał rzeczy unikatowej. Został trzykrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego i zdobywcą Korony Gór Polski (liczącej 28 szczytów).
Anna Andryskowska – nauczycielka geografii SP Nr 2 w Sierakowicach – podsumowała osiągnięcia swojego ucznia w następujący sposób: Antoni Sildatk jest trzykrotnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Po raz pierwszy został laureatem w roku szkolnym 2020/2021. Musiał wykazać się wiedzą na temat „Mórz, oceanów i lądów świata”. Następny tytuł zdobył w roku szkolnym 2021/2022 w konkursie „Ziemia i człowiek”. Rok szkolny 2022/2023 zakończył zdobyciem po raz trzeci tytułu laureata. Tym razem tematem konkursu była mapa, gospodarka i ludność świata. Chociaż rokrocznie konkurs nosił konkretny tytuł, zwykle obejmował cały materiał realizowany w szkole podstawowej, a wiele zagadnień dotyczyło programu szkoły średniej. Antek musiał wykazać się wiedzą z geografii fizycznej, astronomicznej, ekonomicznej, znajomością procesów zachodzących na Ziemi oraz działalnością człowieka w środowisku. Jest to ogromny sukces. Rzadko zdarza się, aby jeden uczeń trzykrotnie zdobył ten zaszczytny tytuł, który uprawnia do wyboru każdej szkoły ponadpodstawowej poza systemem rekrutacji. Te osiągnięcia są dowodem sumiennej i systematycznej pracy, świadczącej o posiadaniu szerokiej wiedzy i zdolności logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów, pasji do zgłębiania wiedzy i ciekawości świata .
Antka zawsze pasjonowała mapa, studiował ją od najmłodszych lat, a wspierali go w tym rodzice. Zatem jest to nasz wspólny sukces. W tym roku razem z mamą zdobył „Koronę gór Polski”.
Dla Antoniego osiągnięcia w konkursie są bardzo istotne. Praca i wysiłek włożone w przygotowania zostały docenione. Potwierdzają fakt, że dysponuje nieprzeciętnym zasobem wiadomości i podąża w dobrym kierunku. Jednak to zastosowanie wiedzy w terenie sprawia mu najwięcej radości. Opowiedział nam o miłości do gór i swoim drugim sukcesie. Jak się okazuje – nie mniej ważnym, a może nawet najważniejszym…
„Miłości do gór nauczyć się nie można. Trzeba je pokochać z samego siebie”(Walery Goetel)
Od najmłodszych lat razem z rodzicami przemierzaliśmy szlaki górskie. Kilka lat temu postanowiliśmy, że zdobędziemy wszystkie szczyty Korony Gór Polski. Korona Gór Polski została ustanowiona w 1997 roku, a tworzy ją 28 szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą, trzeba pokonać siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy m n.p.m. Najniższym szczytem jest Łysica (Skała Agaty) w Górach Świętokrzyskich 614 m n.p.m., a najwyższym – Rysy w Tatrach 2499 m n.p.m. Najdalej na wschód leży Tarnica w Bieszczadach 1346 m n.p.m., a najdalej na zachód – Wysoka Kopa w Górach Izerskich 1126 m n.p.m. Co roku wyznaczaliśmy kilka szczytów, które będziemy zdobywać i powoli realizowaliśmy swój plan. Nasze wyjazdy nie ograniczały się tylko do zdobywania KGP. Przy okazji zdobywaliśmy inne szczyty i poznawaliśmy nowe ciekawe miejsca. Do każdej wyprawy musieliśmy się przygotować: najpierw szukaliśmy informacji na temat szczytów, wybieraliśmy odpowiednie szlaki, kupowaliśmy mapy, znajdowaliśmy najlepsze miejsce noclegowe – zazwyczaj kilka miejsc. Pewnie nigdy nie wybralibyśmy się w niektóre miejsca, gdyby nie KGP – np. w Góry Opawskie czy Rudawy Janowickie. Tak samo mówili również inni ludzie, których spotykaliśmy na swej drodze. KGP zaczęliśmy zdobywać całą rodziną, ale już ostatnie szczyty zdobyłem tylko z mamą. Najpiękniejszym szlakiem był szlak na Rysy od strony słowackiej, a chyba najmniej ciekawym i długim szlak na Czupel w Beskidzie Małym. Niektóre miejsca odwiedzimy jeszcze raz, a niektóre będziemy wspominali w naszej fotoksiążce. Za chwilę wakacje i wiadomo, że wyjazd w góry już dawno zaplanowaliśmy. Tym razem Tatry – te trudniejsze szlaki i jeszcze raz Babia Góra. Zachęcam wszystkich do zdobywania Korony Gór Polski, a przede wszystkim do poznawania naszego pięknego kraju – mówi Antoni.
Fot. Elwira Cyman