Szkoła Morska w Gdyni zorganizowała dla chętnych pracowników Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach bezpłatne szkolenie z ratownictwa medycznego oraz udzielania pierwszej pomocy. Ponadto uczestnicy szkolenia w ramach prelekcji marynistycznych odbyli szkolenie z procedur ewakuacyjnych obowiązujących na jednostkach pływających oraz instalacjach morskich. W ramach ćwiczeń ratowniczych odbyła się ewakuacja z płonącej platformy wiertniczej przy pomocy ratowniczej łodzi zrzutowej typu FFB57T2 z wysokości 12 m. Ćwiczenie prowadzone było w pełnym zadymieniu, z efektami audio-wizualnymi takimi jak burza, silny wiatr oraz sztorm. Symulator w bardzo realistyczny sposób odwzorował ewakuację w bardzo trudnych warunkach panujących na morzu podczas sztormu. Profesjonalnie poprowadzone przez kpt. mar. rez. mgr. Mirosława Orzeszka szkolenie wywołało wśród kursantów największe emocje.
Szkoła Morska w Gdyni posiada bogate doświadczenie w tego typu szkoleniach, które odbywają się z zachowaniem międzynarodowych standardów ISO, STCW oraz IMO. Szkolenie prowadzone było przez Instruktorów / Ratowników Medycznych Szkoły Morskiej w Gdyni SP z o.o., którzy są oficerami Marynarki Handlowej, oficerami wywodzącymi się z Marynarki Wojennej oraz Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.
Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, a także nauczenie ich podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi sprzętu medycznego czy aptecznego.
Podczas kursu uczestnicy poznali m.in. takie zagadnienia jak:
- zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wstrząsu, udaru cieplnego, oparzeń czy skaleczeń;
- podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz użycie defibrylatora;
- zasady postępowania w przypadku zatrucia, zranienia głowy czy złamania;
- obsługa sprzętu medycznego, jak np. kołnierz ortopedyczny, kajdanki ortopedyczne czy nosze,
- zasady udzielania pierwszej pomocy osobom z chorobami przewlekłymi.
Kurs Pierwsza pomoc medyczna obejmował zarówno teoretyczne jak i praktyczne szkolenie, dzięki czemu uczestnicy mogli nie tylko poznać teoretyczne podstawy udzielania pierwszej pomocy, ale także przećwiczyć je na specjalnie przygotowanych symulatorach i fantomach.
Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymali certyfikat ukończenia kursu Pierwsza pomoc medyczna (Medical first aid) potwierdzający ukończenie szkolenia, wydane przez Szkołę Morską w Gdyni. W szkoleniu wzięły udział 32 osoby.
Szkoła Morska w Gdyni Sp. z o.o. jest firmą istniejącą od 1998 roku. Spółka prowadzi:
- niepubliczną Policealną Szkołę Morską kształcącą w zawodach oficera nawigatora i oficera mechanika statku morskiego;
- niepubliczną Placówkę Oświatową (Ośrodek Szkoleniowy) szkolącą marynarzy i oficerów statków morskich, pracowników gospodarki morskiej oraz żeglarzy i motorowodniaków;
- działalność wydawniczą w zakresie przygotowania i wydawania skryptów i podręczników związanych tematycznie z prowadzonymi szkoleniami.
Szkoła Morska w Gdyni jest członkiem założycielem Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz członkiem Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i Polskiego Forum Przemysłów Morskich. Szkoła działa aktywnie w Polskim Klastrze Morskim, będąc w jego władzach.
W lipcu 1998 roku Szkoła uzyskała międzynarodowy certyfikat jakości wg standardów ISO 9001:2000 w zakresie organizacji i prowadzenia szkoleń o profilu morskim, przyznany przez Lloyd’s Register Quality Assurance.
Kadra dydaktyczna składa się ze 130 najlepszych w swojej dziedzinie dydaktyków i praktyków z długoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy na statkach morskich, w tym instrumentalnych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (aktualnie Akademii Morskiej), w przedsiębiorstwach żeglugowych i Administracji Morskiej oraz w zarządzaniu placówkami w tym SDK (Studium Doskonalenia Kadr).
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.morska.edu.pl
fot. Waldemar Kilarski, Elwira Cyman