25 lat SPON w Sierakowicach
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Sierakowicach od 25 lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Z tej okazji 24 maja 2023 r. odbyło się uroczyste spotkanie poprzedzone Mszą świętą.
21 czerwca 2023 r. miały natomiast miejsce oficjalne obchody jubileuszu 25-lecia. W sali bankietowej „Na Gwizdówce” wraz z członkami SPONU świętowały lokalne władze, goście z siedziby SPON w Sopocie: m. in. Maciej Kisała – Zastępca Naczelnika Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sopot i Marlena Waruszewska- Jewsienia – Koordynator d.s. dostępności w Sopocie oraz sympatycy stowarzyszenia.
Uroczystość była okazją do złożenia licznych gratulacji i życzeń. Prezydent Miasta Sopotu – Jacek Karnowski również przekazał pisemne gratulacje brzmiące następująco: Z okazji jubileuszu 25-leica działalności fili Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Sierakowicach składam Państwu najserdeczniejsze gratulacje, dziękując jednocześnie za wieloletnie zaangażowanie oraz niestrudzoną pracę i serce okazywane osobom potrzebującym wsparcia i z niepełnosprawnościami.
Życząc dalszych sukcesów w działalności na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów pragnę również wyrazić swoje podziękowania za dotychczasową bardzo dobrą współpracę z samorządem.”
Przez te 25 lat SPON przyczyniło się do poprawy jakości życia wielu osób, których codzienne funkcjonowanie jest utrudnione ze względu na niepełnosprawność. Organizacja działa na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych, realizując wiele projektów i inicjatyw w tym zakresie.
W kwietniu 1998 r. w Sierakowicach powstała pierwsza filia SPON-u. Założycielami filii była Marzena Korzeniewska, Mieczysław Wereda i Ryszard Klajn.
O potrzebie stworzenia SPON opowiedziała Marzena Korzeniewska - przewodnicząca oraz współzałożycielka SPON w Sierakowicach.
Potrzebą stworzenia filii SPON-u była specyfika terenu, na którym działa stowarzyszenie -mianowicie typowo wiejska gmina z szeroko porozrzucanymi gospodarstwami, do których dotarcie często jest ledwie możliwe. Porównując z matczyną organizacją w Sopocie trzeba powiedzieć, że działacze filii musieli wielokrotnie przełamywać negatywne schematy myślowe towarzyszące osobom niepełnosprawnym, pogłębione szczególnie w środowiskach wiejskich.
Celem stowarzyszenia SPON jest szeroko rozumiana integracja. W tym przypadku trzeba było ten proces podzielić na trzy etapy.
I etap - wyprowadzenie ludzi z izolacji
II etap - zaangażowanie ich w działalność stowarzyszenia
III etap - umożliwienie im prowadzenia własnej działalności, np. przez pracę zawodową, stworzenie dostępnej rehabilitacji
Naszym zadaniem jest także daleko idąca współpraca z samorządami lokalnymi przy łamaniu barier architektonicznych, jak również interweniowanie u władz w żywotnych sprawach naszych członków. Filia utrzymuje kontakt i współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi. Obecnie filia SPON zrzesza około 120 członków w wieku od 8 do 98 lat, o różnym stopniu niepełnosprawności, jak również osoby wspomagające.
W maju 2000 r. otrzymaliśmy parter budynku na ul. Brzozowej 1 do zajęć terapeutycznych dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych. Udało się nam stworzyć tam podstawową bazę rehabilitacyjną i integracyjną. W 2003 r. pozyskaliśmy środki finansowe na prowadzenie rehabilitacji w domach osób niepełnosprawnych, dla których wyjście z domu jest niejednokrotnie niemożliwe. W zakres naszej działalności wpisała się prowadzona od 2003 do 2013 r. działalność profilaktyczna ,,Bezpieczna młodość, bezpieczne wakacje”, prowadziliśmy wypożyczalnię podstawowego sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego.
W 2004 r. przenieśliśmy się do nowej siedziby na ul. Łosińskiego, realizując nasze cele statutowe. Spotkania integracyjne organizujemy nie tylko w naszej siedzibie, chcielibyśmy dać również szansę poznania i zwiedzania ciekawych miejsc. Dlatego organizujemy wyjazdy typowo krajoznawcze jak i pielgrzymkowe. Organizujemy różnego rodzaju sympozja i zajęcia warsztatowe, jednak najbardziej odpowiada naszym członkom aktywna forma rehabilitacji, jaką są czternastodniowe turnusy rehabilitacyjne.
Mamy zamiar i nadzieję naszą działalność i ofertę poszerzać w miarę potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przez 25 lat stowarzyszenie zrzeszało bardzo dużo osób niepełnosprawnych w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami. Jedni przyszli tylko po jednorazową pomoc lub wsparcie, a inni są od początku założenia SPON-u. Niezliczona ilość wyjazdów rehabilitacyjnych, integracyjnych czy cotygodniowych środowych spotkań buduje historię działania ale i pobudza apetyty na przyszłość ludzi ze stowarzyszenia.
Tekst i fot. EC