Od wieków czas przesilenia letniego jest postrzegany jako okres wyjątkowy, czasem wręcz magiczny. Zwyczajem kultywowanym na Kaszubach jest palenie sobótkowych ognisk (sobótczi). Sobótkowe ogniska według tradycji mają moc niszczenia niewidzialnych sił ciemności. Dziś pali się je w różnych miejscach, dawniej czyniono to na najwyższych pagórkach w każdej miejscowości.
Warto wiedzieć że zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami na własnej posesji wolno nam rozpalić tradycyjne sobótkowe ognisko, ale w takim ognisku nie wolno spalać odpadów. Zwłaszcza stare meble, opony, kanapy nie mogą służyć jako opał do ogniska. Spalanie odpadów jest zabronione ustawą o odpadach. Za łamanie tego zakazu przewidziana jest grzywna do 5000 zł.
Tego rodzaju odpady w naszej gminie powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sierakowicach.
Lokalizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych: zobacz mapę.
Punkt Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych w Sierakowicach przyjmuje następujące rodzaje odpadów:
- ODPADY KOMUNALNE POSEGREGOWANE – odzież, plastik, papier, metal i szkło,
- ODPADY WIELKOGABARYTOWE – meble, dywany, duże opakowania, w tym opakowania ze styropianu,
- ZSEE - Zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne - telewizory, pralki, lodówki, komputery, monitory oraz drobny sprzęt AGD,
- ODPADY PROBLEMOWE – odpady niebezpieczne, w tym: baterie, akumulatory, żarówki, świetlówki, resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, środki ochrony roślin i nawozy, pojemniki po olejach mineralnych i syntetycznych, pojemniki po tłuszczach, benzynie, środkach chemicznych, stare kosmetyki, przeterminowane leki, tusze do drukarek, tonery, taśmy wideo, kasety magnetofonowe, taśmy barwiące, opony.
- ODPADY Z REMONTÓW – w ilości do 3 m3 od jednego właściciela nieruchomości, przy czym wymaga się odrębnego wydzielenia gruzu budowlanego, tworzyw sztucznych, styropianu i odpadów niebezpiecznych.
PSZOK jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-17, a w soboty w godz. 8-15. Za odpady oddane do PSZOK- u nie pobiera siężadnych dodatkowych opłat.
Jak prawidłowo zorganizować ognisko?
W ognisku powinniśmy spalać wyłącznie odpowiednio przygotowane drewno opałowe (najlepiej o wilgotności 20-30%), które będzie wydzielać minimalną ilość dymu i zanieczyszczeń do atmosfery.
Wyznaczając miejsce na ognisko, musimy wziąć pod uwagę także przepisy przeciwpożarowe. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). W myśl tych przepisów ognisko w ogrodzie lub na działce będzie nielegalne, gdy:
- jest rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu (§40 ust. 1) ,
- znajduje się w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§4 ust. 1 pkt 5),
- jest rozpalane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej (§4 ust. 1 pkt 6),
- znajduje się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§41 ust. 3).
Gdy upewnimy się, że nie złamiemy żadnego z w/w przepisów, musimy jeszcze pamiętać o zadymianiu. Otóż dym z naszego ogniska nie może się przedostawać na drogę, gdzie mógłby ograniczyć widoczność i stworzyć zagrożenie w ruchu samochodowym, jak również nie powinien stwarzać uciążliwości dla sąsiadów.
Urząd Gminy Sierakowice zwracamy się z apelem o nie palenie odpadów w ogniskach oraz rozpowszechnienie takiego podejścia wśród innych osób, być może nieświadomych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z oddychaniem skażonym powietrzem. Tradycję sobótkowego ogniska warto kultywować, ale nie można jej mylić z okazją do nielegalnego pozbycia się odpadów.