Uczennice SP2 w Sierakowicach z tytułem Laureatów Odysei Umysłu 2023!
Podczas 32. Ogólnopolskiego Finału Odysei Umysłu w Gdyni, Sierakowice reprezentowały trzy drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Dwóm grupom konkursowym w problemie „Twoja Troja” udało się odnieść ogromne sukcesy!
Drużyna w 2 kategorii wiekowej, w składzie: Amelia Złoch, Anastazja Błahut, Faustyna Dułak, Antonina Wolska, Wiktoria Bendzmer, Zosia Kostuch przedstawiła swoją reinterpretację mitu o koniu trojańskim w formie gry komputerowej. Swoją scenografię, kostiumy i rekwizyty zbudowała z odpadów komputerowych i elektrośmieci. Niebanalny pomysł jak i wielomiesięczne przygotowania sprawiły, że uczennice otrzymały I miejsce w swojej kategorii! Teraz będą mogły reprezentować Polskę podczas Finałów Światowych Odysei Umysłu w Michigan State University w USA!
Drużyna w 1 kategorii wiekowej, w składzie: Antonina Samotyj- Leńczewska, Antonina Formela, Klara Julke, Milena Wenta, Bronisław Gosz przygotowała swoją wersję „Iliady” Homera jako opowieść o kosmitach rozbitych na obcej planecie. Ich dokładność, humor i niezwykła scenografia pomogły im zdobyć 4. miejsce wśród wielu drużyn z całej Polski.
Najmłodsza drużyna Juniorów pierwszy raz miała okazję spróbować swoich sił w odysejowej przygodzie i nie brała jeszcze udziału w konkursowych zmaganiach. Reprezentowana przez dzieci z klas 3 i 4 wcieliła się w role dinozaurów i odkrywców, zachwycając publiczność świetnym występem.
Trenerami drużyn konkursowych są: Eliza Piotrowska, Karina Jaroszewska i Kamil Puzdrowski, natomiast najmłodszymi opiekowały się: Joanna Antczak, Hanna Leszczyńska i Milena Wenta.
SUKCESY W POPRZEDNICH LATACH
W 2017 roku uczniowie z Sierakowic zdobyli tytuł Laureatów II Stopnia i reprezentowali Polskę podczas Eurofestiwalu na Białorusi.
W 2018 i 2019 roku gimnazjaliści z SP2 zmierzyli się z kilkudziesięcioma drużynami z całego świata zdobyli kolejno tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Świata.
ODYSEJA UMYSŁU TO KONKURS, W KTÓRYM KAŻDY JEST ZWYCIĘZCĄ
Odyseja to konkurs o charakterze edukacyjno-artystycznym objęty patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczy młodzież kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole – czyli kompetencji kluczowych potrzebnych w XXI wieku.
Olimpiada powstała w Stanach Zjednoczonych w 1978 roku. W Polsce w tym roku odbyła się 32. edycja tego programu.
- Uczniowie biorący udział w projekcie uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo oraz tworzyć – w sposób oryginalny i łamiący schematy. Odyseusze działają innowacyjnie, opierają swoją pracę na kooperacji. Muszą patrzeć otwarcie na pomysły i opinie innych oraz stawić czoła wyzwaniom, które łączą w sobie wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Ich rozwiązania łączą w sobie wiele różnych dziedzin, zarówno technicznych, jak i artystycznych. Uczestnicy programu podejmują ryzyko twórcze i innowacyjnie realizują postawione sobie cele, za co później ponoszą pełną odpowiedzialność.
W 32. Finale Ogólnopolskim, który miał miejsce w gdyńskim Centrum Expretyment oraz Arenie, wzięły udział 283 drużyny z całej Polski.
Źródło:
Marieta Młyńska
nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.