19 kwietnia 2023r. w Urzędzie Gminy Sierakowicach miało miejsce spotkanie dotyczące wprowadzenia Projektu „100 MW H2”, a dokładniej budowy „zielonych” ekosystemów.
Spotkanie zainicjował Senator RP Stanisław Lamczyk, a wzięli w nim udział: Tomasz F. Pelc – Przewodniczący Rady Klastra Technologii Wodorowych Prezes Zarządu NEXUS Consultants oraz przedstawiciele samorządów zainteresowanych wprowadzeniem projektu. Wśród nich znaleźli się Michał Melibruda – Wójt Gminy Chmielno, Marian Kowalewski – Wójt Gminy Somonino, Bernard Grucza – Wójt Gminy Sulęczyno wraz z Sekretarz Gminy – Dorotą Goitowską, Marek Klasa – Zastępca Wójta Gminy Lipusz, Jarosław Stencel – przedstawiciel UG w Stężycy oraz gospodarze spotkania Tadeusz Kobiela – Wójt Gminy Sierakowice i Zbigniew Fularczyk – Zastępca Wójta.
Samorządy lokalne stoją przed dylematem, jak osiągnąć oszczędności w wydatkach na energię, której koszty w ostatnim czasie drastycznie wzrosły. Sytuacja ta skłania samorządowców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uniezależnić się choć w części od kosztownej energii pochodzącej z sieci. Warto zwrócić się więc w kierunku odnawialnych źródeł energii, które dzięki dostępnym technologiom, można produkować, odnosząc daleko idące korzyści finansowe.
Projekt „100 MW H2” (100 projektów po 1MW elektrolizera do produkcji „zielonego wodoru) to projekt realizowany w Polsce oraz wsparcie dla Ukrainy. To model biznesowy oparty o biogazownię i produkcję zielonego wodoru. Zakłada on osiągnięcie niezależności energetycznej gmin i zasilania zieloną energią, pochodzącą m.in. z zielonego wodoru. Ma on na celu:
- Systemowe podejście do rozwiązania zaopatrzenia lokalnej społeczności w „zielone” ciepło i energię elektryczną.
- Docelową optymalizację kosztów dla lokalnej społeczności.
- Budowę lokalnego eco – systemu gospodarczego – korzyści dla lokalnej społeczności i biznesu.
- Promocję ekologicznego podejścia.
- Budowę atrakcyjnej oferty inwestycyjnej – dla mieszkańców oraz biznesu.
- Uczestnictwo w atrakcyjnej ofercie wsparcia ze środków UE.
Dzisiaj odbyło się spotkanie kilku samorządów zainteresowanych stworzeniem lokalnych klastrów energetycznych. Wychodząc naprzeciw zmianom, które Unia Europejska wprowadza, czyli ograniczenia zużycia paliw kopalnianych, należy szukać alternatywnych źródeł energii. Jeśli my dzisiaj, jako samorządy, nie podejmiemy jakichkolwiek działań, by te źródła energii wprowadzić, to nasi mieszkańcy w bardzo krótkim okresie czasu „staną przed ścianą”, z którą się zderzą i to będzie dla nich bardzo bolesne. Skutkiem bierności w tych działaniach będzie brak wystarczającej ilości prądu, ciepłej wody, a nawet utrudnienia w przemieszczaniu się. Docelowo wszystkie dostępne odnawialne źródła energii należy odpowiednio wykorzystać. Mam tu na myśli energię wiatrową, słoneczną, geotermalną, biogazownie i produkcję zielonego wodoru. Jeśli to wszystko uda nam się połączyć i zbilansować to możemy się przygotować do tej transformacji, która nas czeka. Jest to oczywiście wysiłek na lata, a nawet na pokolenia. Trzeba jednak zrobić pierwszy krok, który zostanie poczyniony wspólnie z kilkoma samorządami, przy wydatnej pomocy środków bezpośrednio pozyskanych z Unii Europejskiej. Projekt ten ma również posłużyć po zakończeniu wojny na Ukrainie do odwzorowania przez tamtejsze, miejscowe samorządy. Będą one mogły w szybki, sprawny sposób zastosować u siebie nasze rozwiązania. Mówi się wręcz, by każdy ze 100 samorządów biorących udział w projekcie miał swojego partnera na Ukrainie. Jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Jeśli podejdziemy rzetelnie do realizacji tego projektu to możemy osiągnąć sukces nie tylko w regionie, ale również na skalę europejską. – podsumował spotkanie Zbigniew Fularczyk – Zastępca Wójta Gminy Sierakowice.
Fot. Elwira Cyman