Dodatek węglowy - wiele gospodarstw domowych w jednym budynku/lokalu, 15.11.2022
Informacja
W związku z pojawieniem się licznych pytań dot. zasad przyznawania dodatku węglowego dla gospodarstw domowych zamieszkujących pod jednym adresem Gmina Sierakowice m.in. na podstawie informacji udostępnionych przez Ministerstwo Klimatu informuje co następuje:
Nie można przyznać kilku dodatków węglowych dla wielu gospodarstw domowych mieszkających w jednym lokalu mieszkalnym.
Jeżeli np. w budynku jednorodzinnym znajdują się dwa lokale mieszkalne to do wniosku o dodatek węglowy należy przedstawić zaświadczenie Starosty Kartuskiego o samodzielności lokalu. Informacja w sprawie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu oraz wzór wniosku o wydanie zaświadczeń o samodzielności lokali dostępna są w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Kartuskiego:
https://bip.kartuskipowiat.pl/sprawa-do-zalatwienia/655/wydanie-zaswiadczenia-o-samodzielnosci-lokali
Szczegóły w tym zakresie określa Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali:
w art. 2 ust. 2 „(…) Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. (…)
Spełnienie wymagań, o których mowa w w/w artykule stwierdza starostaw formie zaświadczenia.
Jeżeli np. na jednej działce znajdują się dwa budynki mieszkalne to do wniosku o dodatek węglowy należy przedstawić zawiadomienie Wójta Gminy Sierakowice w sprawie ustalenia numeru porządkowego nieruchomości. Wzór wniosku o ustalenie numeru porządkowego dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Sierakowice: http://sierakowice.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2021_08/BIPF5CA367C460A13Z/Wniosek_o_ustalenie_numeru_porzadkowego_.pdf
Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym pozwala na przyznanie dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe wyodrębnienie samodzielnego lokalu lub ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Brak możliwości ustalenia odrębnego adresu wynikać może z obiektywnych przyczyn, jak np. ograniczone możliwości organów gminy/powiatu w nadaniu odrębnego adresu/wyodrębnienia lokalu w ww. terminie. Należy mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania/potwierdzenia wyodrębnienia lokalu.
Niezależnie od powyższego wskazać należy też na przepisy wynikające z Prawa budowlanego. Z art. 3 ust. 2a) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane wynika, że o ile mowa o „budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”