Mieszkańcy gminy Sierakowice znaleźli się na I miejscu w województwie pomorskim i 11 miejscu w kraju, w liczbie złożonych deklaracji dotyczących posiadanych źródeł ciepła i spalania paliw.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Od 1 lipca 2021 właściciele i zarządcy budynków składają w Urzędzie Gminy Sierakowice deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw, które są wprowadzane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
GŁÓWNY URZĄD NADZORU BUDOWLANEGO opublikowal ranking gmin, w którym możemy zobaczyć, gdzie stosunek liczby złożonych deklaracji wprowadzonych do CEEB do liczby budynków jest największy, a gdzie najmniejszy. Ranking został tu podzielony na miasta poniżej 10 tys. budynków (punktów adresowych), 10-50 tys. i powyżej 50 tys.
SIERAKOWICE NA I MIEJSCU W WOJ. POMORSKIM
Gmina Sierakowice znanazła się na 1 miejscu w wództwie pomorski i 11 w kraju pod względem liczby złożonych deklaracji, o tym czym ogrzewany swoje domy. Na moment tworzenia rankingu 2784 właścicieli nieruchomości z terenu gminy Sierakowice złożyło swoje deklaracje o tym jaki mają kocioł i czym ogrzewają budynki. Stanowi to 52% wszystkich nieruchomości które powinny złożyć deklarację.
Ranking gmin poniżej 10 tys. budynków (punktów adresowych). Sierakowice na miejscu 11 w kraju.
Ranking jest aktualizowany co godzinę- zobacz na którum miejscu jest teraz Gmina Sierakowice.
Chcąc ułatwić mieszkańcom wypełnienie tego obowiązku, na zlecenie Gminy Sierakowice, w ubiegłym roku na terenie naszej gminy pracowali ankieterzy którzy mieli za zadanie pomóc mieszkańcom wypełnić deklarację. Deklaracje zostały przekazane do Urzędy Gminy Sierakowice i wprowadzone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W ten sposób bez wychodzenia z domu mieszkańcy mogli wypełnić ustawowy obowiązek i uniknąć wysokich kar.
Złożenie deklaracji o posiadanym źródle ciepła i stosowanym opale przydaje się przy ubieganiu się o dodatek osłonowy.
Zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym “dodatek osłonowy w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, wynosi rocznie” od 500 do 1437,50 zł, a przy braku takiej deklarcji od 400 do 1150 zł.
Czas na złożenie deklaracji to 30 czerwiec 2022r. dla istniejących źródeł ogrzewania. W przypadku nowych źródeł - termin wynosi 14 dni od ich pierwszego uruchomienia.
Deklaracje można składać przez internet - za pomocą profilu zaufanego czy e-dowodu lub w formie papierowej: wysłać listem poleconym albo złożyć deklarację bezpośrednio w urzędzie gminy (pok 316).
Druki deklaracje dot. źródeł ciepła i spalania paliw
Formularz A - budynki i lokale mieszkalne
Formularz B - budynki i lokale niemieszkalne
Za niezłożenie deklaracji w terminie grozi kara grzywny, ale nie będzie ona naliczana automatycznie. W przypadku spóźnialskich ma być stosowana zasada "czynnego żalu". To oznacza, że jeśli deklaracja wpłynie po terminie, a wójt, burmistrz czy prezydent miasta nie mieli wiedzy o braku tego zgłoszenia, to kara nie jest naliczana.
Wiecej informacji na ten temat będa udzielać pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Sierakowice pod nr telefonu 58 681-95-79, e-mail laska.mariusz@sierakowice.
Ulotka dla właścicieli i zarządców nieruchomości
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków -kliknij