Prawdopodobnie każdy mieszkaniec naszej gminy wie czym jest kaszubska Gwiôzdka. Część z nas ma nawet to szczęście, że mieszka w miejscowościach w których nadal żywa jest ta tradycja. Nie wszędzie jednak zwyczaj ten się zachował.
Gwiôzdka to grupa kolędnicza składająca się wyłącznie z kawalerów, którzy w strojach Gwiazdora, konia i jego przewodnika, kozła, policjanta, kominiarza, dziada i baby, barana, bociana, diabła, śmierci i czasem niedźwiedzia, przy akompaniamencie akordeonisty, w Wigilię Bożego Narodzenia w niezwykle barwny i żywiołowy sposób kolędują od domu do domu odwiedzając nawet kilkadziesiąt gospodarstw z własnej i sąsiednich wsi.
Aby upowszechnić informacje o tym niezwykle cennym zjawisku kulturowym, które swoimi korzeniami sięga wieków średnich, już w 2014 roku Pani Iwona Świętosławska - etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku, przy wsparciu ówczesnych pracowników GOK, rozpoczęła prace badawcze nad Gwiazdkami z naszej gminy. W ramach tych prac powstał film „A wczora z wieczora”, wydana została książka „Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec?”, a także opracowano zgłoszenie tego zwyczaju na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Decyzja Ministra Kultury o wpisie na tą wyjątkową listę zapadła pod koniec 2019, jednak oficjalna Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego odbyła się dopiero w tym roku. Wpisany zwyczaj dotyczy grup funkcjonujących w gminie Sierakowice i jako depozytariusze wymienieni są przedstawiciele zespołów kolędniczych z Tuchlinka, Smolnik, Gowidlina, Tuchlina, Puzdrowa i Mojusza.
We wtorek, 19 października 2021 r. w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu odbyła się uroczysta gala, podczas której Joanna Cicha-Kuczyńska - radca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Bartosz Skaldawski - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa wręczyli depozytariuszom oficjalne decyzje o wpisie zwyczajów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W latach 2019-2021 na tą listę wpisano aż 3 zwyczaje z województwa pomorskiego. Poza Gwiazdkami są to tradycyjne szkutnictwo z Pucka oraz carillonowa muzyka w Gdańsku.
Zapis wideo z uroczystej gali w Nowym Sączu można obejrzeć na YouTube
w 35’- na scenie pojawia się nasza grupa