Po wichurze, która w nocy z 11/12 sierpnia 2017r. przeszła terenem gminy Sierakowice, na posesjach prywatnych i gruntach innych niż leśne, pozostało wiele powalonych drzew (wywroty i złomy).
Jak zgodnie z prawem można wyciąć takie drzewa?
Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody wywrot to drzewo wywrócone, a złom to drzewo, którego pień uległ złamaniu, w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej.
Bez zezwolenia usuwać wywroty lub złomy mogą zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jednostki ochrony przeciwpożarowej, jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, właścicieli urządzeń np.: energetycy, zarządcy dróg, zarządcy infrastruktury kolejowej, gminne lub powiatowe jednostki oczyszczania lub inne podmioty działające w tym zakresie na zlecenie gminy lub powiatu.
Inne podmioty w tym osoby fizyczne, mogą usunąć wywrócone drzewa tylko po przeprowadzeniu przez pracowników referatu ochrony środowiska Urzędu Gminy Sierakowice, oględzin, potwierdzających, że drzewa lub krzewy stanowią wywrot lub złom.
Z oględzin, o których mowa powyżej sporządza się protokół. W protokole podaje się w szczególności informację o terminie, miejscu i przyczynie usunięcia drzewa lub krzewu oraz liczbie drzew lub powierzchni usuniętych krzewów oraz dołącza się dokumentację fotograficzną przedstawiającą usunięte drzewo lub krzew.
Z uwagi na bardzo dużą ilość wywróconych drzew prosimy właścicieli nieruchomości o wstępne przygotowanie wykazu wywróconych drzew, na poszczególnych działkach i wykonanie zdjęć. Informacje te można przesłać na adres email laska.mariusz@sierakowice.pl.
Zatem usunięcie drzew może nastąpić po dokonaniu oględzin przez organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa, potwierdzających, że drzewa lub krzewy stanowią złom lub wywrot oraz gdy nie są zasiedlone przez gatunki roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Sierakowice w pok. 302, pod numerem telefonu 58 681-95-42, lub pisząc na laska.mariusz@sierakowice.pl.
Drzewa nie stanowiące złomu lub wywrotu wymagają uzyskania zezwolenia albo dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.