Projekt „Lepiej zapobiegać niż leczyć” aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowicach przystąpił do realizacji projektu pt.: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz z budżetu Gminy Sierakowice w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Na realizację projektu Gmina Sierakowice otrzymała dotację celową w wysokości 15.500 zł.
Potrzeba realizacji działań zaplanowanych w ramach niniejszego projektu wynika z założeń Gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Sierakowicach oraz ze zidentyfikowanej w ostatnich latach potrzeby uzupełnienia działalności wspierającej i interwencyjnej prowadzonej przez GOPS w Sierakowicach, Zespół Interdyscyplinarny i grupy robocze. Ponadto zakłada się, że działania profilaktyczne usprawnią system przeciwdziałania przemocy domowej i ograniczą skalę przemocy występującej na terenie gminy.
W ramach projektu realizowane są następujące działania:
1. Spotkania edukacyjno – warsztatowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu gminy Sierakowice, tj. Powiatowego Zespołu Szkół oraz Branżowej Szkoły I stopnia. Do tej grupy zalicza się uczniów klas od III do V. Celem głównym prowadzonego warsztatu jest aktywizacja młodzieży w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej poprzez uświadomienie młodzieży, co można robić, by przeciwdziałać przemocy. Warsztaty komunikacji. Planowana realizacja w okresie od IX do XII 2023 r.
2. Warsztaty „Szkoła dla rodziców” – szkolenie odbywa się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sierakowicach i obejmuje 10 spotkań. Szkolenie prowadzi doświadczony pedagog. Wiedza przekazana podczas zajęć przyczyni się do zwiększenia kompetencji opiekuńczo – wychowawczych rodziców, pomocy opiekunom w zrozumieniu potrzeb dzieci i adekwatnego reagowania na nie, wprowadzenia metod wychowawczych opartych na wzajemnym szacunku i miłości. Realizacja w okresie od IX do X 2023 r.
3. Festyn rodzinny pod hasłem „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – festyn zorganizowany zostanie na terenie infrastruktury boiska „Orlik” w Sierakowicach. Planuje się udział od 70 do 100 osób. W trakcie festynu zapewniony zostanie bezpłatny poczęstunek, dmuchana zjeżdżalnia, atrakcje zapewnione przez animatorów oraz konkursy dla całych rodzin. Dla uczestników przygotowane zostaną materiały i gadżety dotyczące bezpieczeństwa. Na festynie utworzone będzie stoisko informacyjne z ulotkami i informatorami dotyczącymi profilaktyki przemocy, procedury Niebieskie Karty, uzależnień, co umożliwi uczestnikom poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy. Wspólna zabawa przyczyni się do propagowania prawidłowych wzorców rodzicielskich i środowiskowych.
4. Trening aktywnych form spędzania czasu wolnego - dla młodzieży i dorosłych, dla całych rodzin, połączony z psychoedukacją i elementami edukacji przez doświadczenie. W trakcie wspólnych wędrówek, a także zajęć stacjonarnych (na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych) zakłada się prowadzenie rozmów, luźnych pogawędek na tematy takie jak m.in.: zagrożenia występujące w Internecie; aktywność fizyczna jako alternatywa dla aktywności „w sieci” – czy i w jakim stopniu to możliwe?; rozwój osobisty – „od zera do milionera” (przykład eksperta przez doświadczenie); „w zdrowym ciele zdrowy duch” – motywacja do utrzymania podjętej aktywności, zasady bezpieczeństwa. Zajęcia przeprowadzone zostaną przez lokalnego animatora sportu. Ww. działania przyczynią się do zwiększenia zainteresowania różnego rodzaju formami aktywności fizycznej; zwiększenia wiedzy uczestników na temat zdrowego stylu życia, bezpieczeństwa, elementów pierwszej pomocy, znaczenia wzmacniania więzi rodzinnych poprzez wspólne działanie, oraz w efekcie zmniejszenia zjawiska spędzania czasu w wirtualnym świecie gier i mediów społecznościowych, co jakże często prowadzi do osamotnienia i uzależnień behawioralnych. Uczestnicy zwiększą swoje kompetencje społeczne dzięki możliwości spędzania czasu w grupie i nawiązywania relacji. Wszystko to prowadzić będzie do zmniejszenia różnic społecznych na poziomie gminy.
5. Utworzenie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej „Biblioteczki specjalistycznej” – zwiększy dostęp pracowników socjalnych i specjalistów pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej do szerokiego zakresu wiedzy specjalistycznej zawartej w zgromadzonej literaturze i prenumeracie czasopisma: „Niebieska Linia”. Planuje się zakup publikacji o tematyce związanej z interwencją kryzysową, przeciwdziałaniem przemocy domowej, pracy socjalnej, problemu alkoholowego, DDA i DDD, kryzysów rodzinnych i małżeńskich, wychowania, przepisów prawa, a także poradników i książek, które będą wykorzystywane w pracy indywidualnej z osobami w kryzysie i udostępniane do pracy nad sobą w domu. Działanie to, prowadzone równolegle do szkoleń pracowników organizowanych poza projektem, przyczyni się do zwiększenia profesjonalizacji działań kadry odpowiedzialnej za pracę z ludźmi uwikłanymi w przemoc oraz prowadzenia działań profilaktycznych.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Osoby zainteresowane udziałem w poszczególnych działaniach zapraszamy do kontaktu z pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach, ul. Lęborska 34, tel. 58 681 93 92, tel. kom. 601 964 899, 601 964 806.