Program Rodzina 500 + to systemowe wsparcie polskich rodzin. Zgodnie z projektem, z pomocy korzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina może otrzymać 500 zł na pierwsze i każde kolejne dziecko.
K O M U P R Z Y S Ł U G U J E
Świadczenie wychowawcze przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub opiekunom faktycznym dziecka.
Świadczenie przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 lat.
W określonych przypadkach świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" otrzymać mogą również cudzoziemcy. W przypadku cudzoziemców obywateli UE/EOG i Szwajcarii, analogicznie jak wobec Polaków przebywających za granicą, stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz inne umowy międzynarodowe wiążące nasz kraj. W przypadku pozostałych obcokrajowców, którzy przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz tych, którzy posiadają kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, warunkiem przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce wraz z rodziną.
W przypadku rodziców, którzy się rozwodzą świadczenie wychowawcze przysługuje temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu dziecko się znajduje.
J A K S I Ę U B I E G A Ć
Wniosek można składać przez Internet, za pośrednictwem poczty lub w Urzędzie Gminy Sierakowice, ul. Lęborska 30, pok. 317, 319 i 320 (II piętro).
E - wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą strony internetowej https://empatia.mpips.gov.pl/ lub przez bankowość elektroniczną.
W Y P Ł A T A ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres zasiłkowy w formie papierowej są przyjmowane od dnia 1 sierpnia.
Świadczenie jest wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przelewem na konto bankowe lub do odbioru w kasie Banku Spółdzielczego w Sierakowicach.
Świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, m.in. z pomocy społecznej, rodzinnych, z funduszu alimentacyjnego czy stypendiów dla uczniów i studentów.
WAŻNE !
W przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia, tut. organ będzie mógł zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, aby ustalić jak wygląda sytuacja w danej rodzinie. Jeśli coś będzie nie tak, pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł, na podstawie informacji od pracownika socjalnego, będzie mógł zamienić gotówkę na pomoc rzeczową (np. na jedzenie, ubrania, lekarstwa itp.) lub w formie opłacania usług (np. opłata za pobyt dziecka w żłobku, przedszkolu itp.).
W przypadku uniemożliwienia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego zostanie wydana decyzja odmowna lub zostanie wstrzymana wypłata świadczenia wychowawczego.