Wiosenne porządki czas zacząć! Ale co zrobić ze skoszoną trawą i innymi odpadami z ogrodu ?
Wiosną gdy rozpoczynamy pozimowe porządki w ogrodzie i na przydomowych trawnikach pozostaje nam pewna ilość liści, trawy czy gałęzi. Co należy z nimi zrobić? Zgodnie Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Sierakowice zgrabione liście czy też skoszona trawa nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jeżeli wystawimy worki z odpadami zielonymi lub umieścimy odpady zielone w pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane to firma wywozowa takich odpadów od nas nie odbierze. A informacja, że takie odpady były wystawione trafi do Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy.
Wszelkie odpady zielone powstające na naszych posesjach powinny zostać poddane kompostowaniu w przydomowych kompostownikach albo należy je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u).
Taki Punkt znajduje się w Sierakowicach na ul. Brzozowej 2a. Można przywieść tam dowolną ilość odpadów zielonych i złożyć je w przygotowanym kontenerze. Do kontenera wrzucamy luzem czyste odpady zielone, bez worków i innych zanieczyszczeń.
Jeżeli masz miejsce na działce, a nie możesz dowieść liści lub trawy do PSZOK-u, to dobrym rozwiązaniem jest kompostownik. Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem. Doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych, jest także tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać nawóz kompostowy do uprawy roślin. Dzięki kompostowaniu organiczne "śmieci" można przekształcić w cenny nawóz - zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie trochę pracy i odrobina cierpliwości.
Odpady przeznaczone na kompost muszą być biodegradowalne, ale nawet w tej grupie znajdują się wyjątki.
W trakcie kompostowania pamiętaj o kilku zasadach
- Warstwa świeżej trawy nie może być zbyt gruba bo łatwo zbija się ona w nieprzepuszczalną warstwę, blokującą dopływ tlenu w głąb pryzmy kompostowej i powodującą gnicie. Dlatego, przed dodaniem do kompostownika należy ją podsuszyć lub układać cienkimi warstwami, przekładając grubszym materiałem, jak rozdrobnione pędy i gałęzie, słoma czy kora.
- Pamiętaj odpowiednim stopniu rozdrobnienia odpadów dodawanych do kompostu. Optymalna wielkość cząstek do kompostowania naturalnego w pryzmie wynosi 25-40 mm średnicy.
- Wskazane jest utrzymania odpowiedniej wilgotności dlatego w czasie dłuższych upałów należy zraszać kompost wodą
- Nie ubijaj kompostu.
- Unikaj kompostowania liści z roślin porażonych chorobami, gdyż zarodniki wielu chorób zimują właśnie w opadłych liściach. Unikajmy również kompostowania innych chorych części roślin.
- Niewielka ilość odpadków zwierzęcych na pewno nie zaszkodzi.
- Odpadki do kompostowania różnią się zawartością azotu, wilgotnością, stopniem zdrewnienia. Materiały ubogie w azot (np. liście), trudniej rozkładające się, przed ułożeniem na kompostowniku należy rozdrobnić i wymieszać nawozami z zawierającymi dużo azotu - saletra amonowa, obornik bydlęcy lub ptasi lub roślinami motylkowymi. Produkując kompost jednolity z kory, trocin, liści lub słomy konieczny jest dodatek azotu, ponieważ materiały te zawierają go bardzo mało.
Kompostowanie należy uznać za najbardziej pożądany sposób unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych - pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowisko. Skorzysta na tym środowisko naturalne, a my dodatkowo uzyskamy cenny nawóz, który można wykorzystywać w ogrodzie bez ograniczeń. Dlatego wszystkich, którzy mają taką możliwość, zachęcamy do stosowania tej metody unieszkodliwiania bioodpadów.