Czy posiadasz rachunki za wywóz ścieków?
Urząd Gminy Sierakowice przypomina właścicielom nieruchomości posiadającym bezodpływowe zbiorniki (szamba) o obowiązku posiadania umowy na wywóz nieczystości ciekłych (ścieków) i dowodów uiszczania opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba, co reguluje ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jeden rachunek nie załatwia sprawy. Jeżeli właściciel nie będzie mógł udowodnić, że wywoził ścieki ze swojej posesji regularnie, to za sam brak rachunków może zostać ukarany mandatem karnym lub zostanie wobec niego skierowany wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie karą grzywny do 5000 zł.
Pamiętaj! – zawsze żądaj od przedsiębiorcy rachunku. Masz wtedy pewność, że ścieki trafią na oczyszczalnię, a w razie kontroli unikniesz kar.
Kto może wywozić ścieki?
Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Sierakowice. Lista firm posiadających aktualnie koncesje dostępna jest na stronie internetowej http://sierakowice.biuletyn.net w zakładce czystość i porządek. Świadczenie usług wywozu ścieków bez zezwolenia na mocy art. 10 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podlega karze aresztu lub grzywny. Według zasad dobrej praktyki rolniczej wymaganych przez ARMIR przy udzielaniu dopłat, niedopuszczalne jest by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.
Będzie widomo kto nie wywozi ścieków!
Obowiązkiem Gminy zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 1 wyżej przywołanej ustawy jest prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne, w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania. Od 2012 r. przedsiębiorcy świadczący usługę wywozu ścieków mieszkańcom składają raporty od kogo i jaką ilość ścieków wywieźli. Od tego roku dane o wywiezionych ściekach, podobnie jak informacje o wywiezionych odpadach, trafiają do systemu komputerowego, który porówna je z ilością zużywanej wody i wielkością gospodarstwa domowego na nieruchomości. W najbliższym czasie właściciele posesji którzy dotychczas w ogóle nie wywozili ścieków na oczyszczalnię lub wywozili sporadycznie zostaną szybko zidentyfikowani i ukarani.
Szambo bezodpływowe czy odpływowe?
Niestety często wśród mieszkańców utrwaliło się przekonanie, że nie ma sensu budować szczelnych szamb, bo przecież warstwy żwiru pod szambem wszystko zatrzymają i przefiltrują, a inne zanieczyszczenia z czasem się rozłożą lub wręcz użyźnią glebę pod lepsze plony. Inni próbują tłumaczyć, że tą rurą z szamba to odpływają nie ścieki tylko sama woda, reszta przecież zostaje w zbiorniku. Niestety prawda jest taka, że nieszczelne szambo grozi zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym wody, którą pijemy gdy korzystamy z własnej studni oraz gleby. Korzystanie z nieszczelnego szamba jest bardzo
niebezpiecznym procederem bo większość bakterii chorobotwórczych, które wraz ze ściekami przedostają się do gleby i wód podziemnych, jest w stanie przeżyć w tych środowiskach ok. 3 miesięcy, stanowiąc zagrożenie bakteriologiczne. Ścieki w tym czasie są w stanie pokonać znaczne odległości i skazić teren znajdujący się daleko od miejsca wypływu zanieczyszczeń. Przykładowo w żwirze w ciągu 3 miesięcy ściek może przepłynąć ok. 4 km (przy spadku terenu wynoszącym zaledwie 5%) np. do pobliskich zbiorników wodnych powodując ich zakwitanie. Zanieczyszczenia chemiczne powodują skażenie terenu wokół domu, są wchłaniane przez rośliny, w tym także warzywa w przydomowych ogródkach. Szkodliwe związki chemiczne rozprzestrzeniają się także na większe odległości, skażając wody podziemne. Szkodzimy więc sobie, rodzinie i wszystkim sąsiadom!
Mimo iż w gminie Sierakowice wybudowano już ponad 160 km kanalizacji i praktycznie wszystkie większe miejscowości już mają kanalizację, to jest jeszcze sporo rozproszonej zabudowy z szambami zamontowanymi lata temu i w złym stanie technicznym. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Gminy Sierakowice z apelem o sprawdzenie szczelności swoich szamb i regularne wywożenie ścieków poprzez podmioty do tego uprawnione. Jeżeli do kogoś argumenty o szkodliwości wprowadzania ścieków do środowiska nie trafiają, to może niech przekona go nieuchronność kary za niewywożenie ścieków.